30-60 min

Gjellë me selino, mish viçi dhe karrota për një...

Mishin e viçit thajeni me peshqirë letre dhe marinojeni me kripë dhe piper. Në një tenxhere të madhe mbi nxehtësinë mesatare, vendosni vajin të nxehet. Shtoni mishin e viçit dhe qepën dhe lërini të gatuhen deri sa të marrin...

E butë dhe me shije fantastike, bukë e gatuar...

1.Ngrohni furrën në 175 gradë dhe vajiseni lehtë me llakun. 2.Përzjeni së bashku miellin, pluhurin për pjekje, kripën dhe piperin në një tas. 3.Përzjeni së bashku vezët dhe gjalpin dhe shtojini tek mielli për tu kombinuar. 4.Mbusheni me djathrat,...

Paella ylber, me perime dhe plot shije

Nxehni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësi mesatare.  Shtoni preshin dhe gatuajeni duke e trazuar shpesh, derisa të zbutet, rreth 5 minuta. Shtoni kungujt, speca dhe hudhër dhe gatuajini, duke e trazuar shpesh, për 2 minuta. Shtoni...

Makarona kremoze të pjekura në furrë me perime dhe...

1.Në një tigan të madh, hidhni gjalpin të shkrijë dhe shtoni qepë e spec jeshil. 2.Shtoni domatet, kërpudhat, ullinj, rigon dhe mishin e viçit. 3.Ziejini për 10 minuta. 4.Gjysmën e spagetit të ziera hidhini në fund të tavës. 5.Shtresoni...

Supë pule me krem djathi dhe karrota

1.Në një tigan të madh, hidhni qepët dhe gjalpin. 2.Shtoni lëngun e pulës, karrota dhe patate. 3.Vërini të zihen për 15 minuta ose derisa perimet janë zbutur. 4.Shtoni majdanozin, kripën dhe piperin. 5.Kombinojeni miellin dhe qumështin deri sa të...

Rizoto me lakër të kuqe siç nuk e keni...

1.Përzijeni lakrën me pak vaj ulliri për rreth 15 min deri sa të zbutet . 2.Më pas ,kalojeni në mikser që të bëhet si krem. 3.Përzijeni qepën me 1 lugë gjalpë sa të zbutet, shtoni orizin dhe gatuajeni për...

Kek i thjeshtë me kungull të verdhë, shija speciale

1.Ngrohni furrën në 180°C. 2.Lyejeni një tavë me llak gatimi. 3.Në një tas të madh, përzieni të gjithë përbërësit së bashku. Hidheni në tavë. 4.Piqeni kekun për rreth 1 orë deri sa keku të jetë bërë. 5.Fikni furrën dhe...

Më e veçanta që keni ngrënë! Ja receta e...

1.Në një tenxhere skuqni qepën me vaj ulliri. 2.Më pas shtoni edhe karotat e prera në copa të vogla dhe i lini përreth 8 minuta. 3.Më pas shtoni lëngun e perimeve, xhinxherin, lëkurën e portokallit, lëngun, mjaltin, kripën dhe...

Pastiço me dy lloje djathrash dhe pana

1.Ndezim furrën në 200˚. 2.Në një tenxhere me flakë të ulët shkrijmë gjalpin, hedhim miellin dhe e skuqim pak, sa të marrë ngjyrë të lehtë, duke e përzier gjatë gjithë kohës me rrahësen me dorë. 3.E largojmë nga zjarri...