Kuzhinë italiane

Pure patatesh me gorgonzola dhe qumësht

1.Zieni patatet deri sa të zbuten. 2.Pastrojini nga lëkura dhe shtypini mirë në një tas. 3.HidhIni të gjithë përbërësit e tjerë dhe përziejini mirë në mënyrë që të përftoni një masë kremi të trashë. 4.Rregulloni shijen me erëza, sipas...

Rizoto me krahë pule dhe limon

1.Për recetën e orizit me limon dhe krahë pule, eleminoni pjesën fundore të krahëve, më pas prijini në mes. 2.Skuqeni orizin në një tigan pa yndyrë përreth 1 minutë, më pas hidhni lëngun e nxehtë (duhen 800-900 gramë) duke...

Keni provuar pene florentine me mish pule? Ja receta...

1.Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketimit në ujë të kripur. Kullojini dhe vendosini mënjanë.2.Marinoni mishin e pulës me kripë dhe piper.3.Ngrohni gjalpin dhe vajin e ullirit mbi nxehtësinë e lartë në një tigan të madh.4.Shtojeni mishin e pulës në...

Një përzierje fantastike e shijes mesdhetare dhe italiane tek...

1.Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketës. Pastaj, kullojeni dhe shpëlajeni nën ujë të ftohtë për të ndaluar procesin e gatimit. 2.Hidhuni makaronave 1/3 e salcës së përgatitur dhe lërini mënjanë. 3.Përgatitja e salcës italiane: 4.Në një enë kombinoni vajin...

Domate në furrë me parmixhano dhe vezë!

1.Ngroheni furrën në 150 ° C dhe vendosni gjizën në një sitë të veshur me letër kuzhine për t’u kulluar. 2.Ndërkohë, vendosni vajin dhe domatet në një tavë pjekjeje dhe hidhni sipër hudhër dhe trumzë për marinim. 3.Piqini për...

Kjo është pizza që do t’ju bëjë të lëpini...

1.Duke bërë një formë pusi derdhni miellin, 200 ml ujë të ngrohtë dhe vajin e ullirit. Bashkojini me një lugë druri derisa të arrini të keni një masë brumi të butë. 2. Vendoseni në një sipërfaqe me pak miell...

Mish pule me bizele dhe patate në furrë

1.Ngroheni furrën në 220 gradë C. 2.Lyeni një tavëtë madhe pjekje me vaj.3.Vendosni kofshët e pulës në tavën e përgatitur për pjekje. 4.Hidhni patatet, vajin e ullirit, lëng limoni, borzilok, rigon, kripë, piper dhe erëza së bashku në një...

Puding me fara chia dhe banane për një mëngjes...

Në një kavanoz të vogël ose enë të mbyllur, përzieni të gjithë përbërësit, përveç bananes dhe gjalpit të kikirikut.Mbylleni enën dhe vendoseni në frigorifer që të trashet për disa orë (unë zakonisht e bëj një natë më parë kështu...

Role buke të mbushura me proshutë dhe djathë, receta...

1.Merrni fetat e bukës dhe shtrijini pak me petëz. 2.Sipër çdo fete vendosni fetat e proshutës dhe të djathit. 3.Rrihni vezën me një pirun dhe shtoni qumështin. 4.Rrotullojini në vetvete fetat e bukës dhe kalojini fillimisht në bukën e...