Sugjerojmë:

Risotto kremoz me kunguj të njomë

Veshtiresia
Mestare
Koha gatimit
55 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
100 g gjalpë, i ndarë në dy pjesë
1 qepë e vogël, e grirë hollë
250 gr kungull i njomë, 140 gr i grirë në rende, pjesa tjetër e prerë në kubikë
175 gr oriz rizoto
lëvore dhe lëngu i 1 limoni
1,2l lëng perimesh (ose pule), të mbajtur të nxehtë në zjarr të ulët
25 gr parmixhiano i grirë në rende
2 lugë mascarpone
spërkatje me vaj ulliri
1 lugë gjelle me stika pishe të thekura

Shkrini gjysmën e gjalpit në një tigan, shtoni qepën dhe skuqeni butësisht derisa të zbutet. I përziejmë kungujt e grirë dhe orizin, rrisim zjarrin dhe gatuajmë duke i trazuar për 1-2 minuta.

Shtoni lëngun e limonit dhe një lugë lëngu të nxehtë dhe shpërndajeni në zjarr mesatar-të lartë duke e përzier vazhdimisht. Kur lëngu të jetë përthithur, shtoni një lugë tjetër lëng. Vazhdoni të gatuani kështu për 20-25 minuta derisa orizi të jetë thjesht i butë dhe kremoz. Përzieni parmixhianon, maskarponen dhe pak erëza, mbulojeni me kapak dhe lëreni mënjanë për 5 minuta ndërsa gatuani kungujt e njomë të mbetur.

Ngrohni gjalpin e mbetur dhe pak vaj në një tigan të vogël. Shtoni kungujt e prerë në kubikë dhe skuqini në zjarr të fortë për 2-3 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë dhe thjesht të zbuten. Ndani rizoton midis tasave ose pjatave të cekëta, më pas hidhini sipër kunguj të vegjël të prerë në kubikë dhe lëngun me gjalpë, stikat e pishës dhe pak lëkurë limoni të grirë.

Komento