Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: kunguj

Ëmbëlsirë me kunguj

Përziejmë të gjithë përbërësit për petën, duke zënë brumin e butë. Pasi e kemi punuar, e lëmë të pushojë në frigorifer për një orë. Ndërkohë që brumi pushon, ziejmë kungullin me panën, derisa të formohet një masë kremoze në...

Tagliatelle me kunguj të njomë dhe pançetë

Ngrohni vajin e ullirit në një tigan të madh dhe skuqni pancetën për rreth 5 minuta derisa të fillojë të skuqet. Ngrini zjarrin dhe shtoni kungullin e grirë në tigan. Gatuajeni për 5 minuta ose derisa të zbutet dhe...

Risotto kremoz me kunguj të njomë

Shkrini gjysmën e gjalpit në një tigan, shtoni qepën dhe skuqeni butësisht derisa të zbutet. I përziejmë kungujt e grirë dhe orizin, rrisim zjarrin dhe gatuajmë duke i trazuar për 1-2 minuta. Shtoni lëngun e limonit dhe një lugë...

Pasta të thjeshta me perimet e verës

Ngroheni furrën në 220C. Vendosni perimet dhe hudhrat në një tavë të madhe pjekjeje, lyejini me vaj dhe rregullojini me kripë. Përhapini në një shtresë të vetme dhe piqini për 35 minuta derisa të zbuten, duke e trazuar pas...

Kunguj të mbushur me mish pule, ullinj, domate dhe...

1.Ngroheni furrën në 180 gradë. 2.Merrni kungujt e njomë dhe lërini brenda në një tas. 3.Më pas vendoseni në një tavë pjekje dhe lyejeni me vaj ulliri dhe shtoni me kripë dhe piper. Piqini 12 deri 15 minuta. 4.Në...

Kungujt e sezonit shfrytëzojini për një lazanjë super të...

1.Ngroheni furrën në 350ºC 2.Në një tigan të madh mbi ngrohjen mesatare, hidhni vajin të ngrohet. 3.Shtoni qepët dhe gatuajeni deri sa të zbutet 5 minuta. 4.Shtoni qimnon, spec djegës, kripë dhe piper. 5.Shto koncentrat viçi dhe gatuajeni deri...

Kungujt e mbushur me perime dhe salcë kosi mund...

1.Pastroni kungujt në pjesën e brendshme dhe grini tulin e përfituar. 2.Lyejini kungujt me pak vaj ulliri, që të gatuhen me lehtë në furrë. 3.Në një tigan, skuqim qepën e grirë, specat, tulin e kungujve dhe domaten, të gjitha...

Salcë e përgatitur me kos dhe kunguj

1.Marrim kungujt, i lajmë , i presim në rrathë dhe më pas i skuqim. 2.Në një enë hedhim kosin, e hollojmë pak me ujë, hedhim hudhrat e grira hollë dhe kripën. 3.Më pas hedhim kungujt e skuqur, i përziejmë...

Kunguj në furrë me djathë kaçkavall dhe domate

1.Ndizeni furrën në 180 gradë. 2.Në një tigan nxehni vajin e ullirit dhe gatuani fetat e qepës dhe hudhrën derisa të zbuten. 3.Kalojini qepët në fundin e një tave të vogël për pjekje. 4.Pritini domatet në feta rreth 7-8...