Arkiva e etiketave: mengjes

Mëngjes me tortilla dhe vezë, plot me proteina

1.Vendosni një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare dhe lyejeni me vaj. 2.Hidhni vezët të piqen në tigan. 3.Ndërkohë ngrohni furrën në temperaturë të lartë. 4.Organizoni tortillat në fletën e pjekjes me pergamenë. 5.Përhapni fasulet mbi tortilla dhe shtoni...

Për këtë super mëngjes ju duhen vetëm 3 përbërës

1.Ngroheni furrën në 200 ° C. 2.Në tigan, ngrohni 2-3 lugë vaj dhe vendosni të skuqen pak patatet e ziera. 3.Gatuajini deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë 8-10. 4.Shtoni pak djathë dhe hidhni sipër 3 vezët. 5.Vendoseni...

Mëngjesi nis shëndetshëm me tërshëre dhe bajame të pjekura...

1.Nxehni  furrën në  180 gardë C. 2.Përzieni të gjithë përbërësit së bashku në një tas të madh. 3.Vendoseni përzierjen në një tavë në furrë, pastaj piqeni për 30-35 minuta. 4.Shërbejeni të ngrohtë me pak qumësht ose kos, mjaltë dhe...

Tost me kos grek, lajthi dhe mjaltë që dita...

1.Në një tas bashkoni copëzat e thërrmuara të lajthisë, vajin e ullirit kripën dhe piperin. 2.Merrni fetën e thekur të bukës, e lyeni me kosin grek që është disi i trashë dhe më pas i shtoni masën me lajthi...

Tërshërë me luleshtrydhe dhe arra që mëngjesi të jetë...

Në një tigan të mesëm mbi nxehtësi të lartë, vendosni qumështin të ziejë. Shtoni gjysmën e luleshtrydheve dhe kripës, pastaj zvogloni nxehtësinë dhe ziejini derisa të zbuten, 5 minuta. Hidhni tërshërë në një tas dhe derdhni 1/4 filxhan qumësht....

Proteinat dhe shija bashkohen në këtë super mëngjes me...

Pastroni bananet dhe mollët. Bananet pritini me feta të imëta dhe mollët në kube. Në një tenxhere shtoni gjalpë mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni tërshëren dhe shtoni ujë. Mbulojeni dhe gatuajeni për 10 minuta. Shtoni kanellën, mjaltin dhe bananen. Shërbejeni...