Arkiva e etiketave: mengjes

Njihuni me 8 mëngjeset e preferuara të grekëve

Në përgjithësi, grekët nuk kanë një culture të mëngjesit tradicional. Ndërsa drekat dhe darkat u pëlqejnë më shumë, ato janë një kulturë e një diete të bollshme mesdhetare. Por këto ushqime janë ato që grekët hanë në mëngjes: 1.Kos...

Pancakes me banane dhe shurup panje

1.Në një enë hidhni së bashku miellin, sheqerin, pluhurin e pjekjes dhe kripën. 2.Në një tas tjetër veçantë përzieni qumështin, vezët, vaniljen dhe lëngun e limonit. 3.Shtoni përbërësit e lagësht në ato të thata dhepërziejeni deri sa të bëhet...

Si të bëni muffins të kripura për një mëngjes...

1.Ngrohni furrën në 200 gradë C. 2.Lyejeni tiganin me gjalpë dhe në blender hidhni vezë, qumësht, miell, gjalpë dhe kripë derisa të krijohet një masë. 3.Përzieni brenda proshutë, djathë çedar dhe parmixhano. 4.Ndajeni brumin në mënyrë të barabartë në...

Vëmendje! Këto ushqime nuk duhet t’i konsumoni për mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i një dite sepse trupi mund të furnizohet me ushqyesit e nevojshëm për një energji të vazhdueshme gjatë ditës. Gjithçka që ju hani në mëngjes ka mundësinë ose t’ju bëjë më të shëndetshëm...

Për një mëngjes plot energji ju duhet pak tërshërë...

1.Në një tas përzieni tërshërën, kosin, qumështin, xhenxhefilin dhe përzjini derisa të kombinohen mirë. Më pas vendosni sipër pjeshkat dhe boronicat. 2.Mbulojini me një kapak dhe lërini në të ftohtë në frigorifer gjatë natës. 3.Të nesërmen hiqeni nga frigoriferi...

Mëngjesin sot fillojeni me muffins nga quinoa, proshutë dhe...

1.Ndizni furrën në 180 gradë.2.Kombinoni të gjithë përbërësit në një tas të madh dhe përzieni për t’i kombinuar.3.Spërkatni me llak jo ngjitës tavën e muffins dhe përzierje e krijuar hidheni me lugë në hapësirat e saj.4.Piqini për 15-20 minuta...

Fillojeni mëngjesin ëmbël me waffles dhe luleshtrydhe

1.Në një tas kombinoni miellin, sheqerin dhe pluhurin për pjekje.2.Në një tas tjetër, rrihni lehtë të verdhat e vezëve.3.Shtoni qumësht, gjalpë dhe vanilje dhe përzieni mirë.4.Hidhini tek përbërësit e thatë dhe përzijini derisa të kombinohen.5.Rrihni mirë të bardhat e...

Një mëngjes plot proteina, i përgatitur me avokado dhe...

1.Vini ujin dhe quinoa së bashku që të ziejnë në një tenxhere. 2.Gatuajini rreth 15 minuta deri sa quinoa të zbutet. 3.Hidhni vaj ulliri në tigan dhe vini vezët për t’i skuqur me kripë dhe pipër. 4.Kombinojini quinoa dhe...

Tost me banane, recetë e shpejtë dhe e shijshme...

1.Në një enë shtypni bananen, shtoni vezën dhe qumështin. I rrihni mirë. 2.Merrni fetat e bukës dhe i lyeni nga të dyja anët me masën që përgatitët. 3.Në një tigan skuqni gjalpin dhe pas saj skuqni bukën. 4.Shërbejeni menjëherë....