Arkiva e etiketave: mengjes

Mëngjesi fillon mbarë me një tost me mollë dhe...

1.Thekni bukën tek tosti dhe lëreni të ftohet pak. 2.Përhapni gjysmën e gjizës në secilën pjesë të bukës. 3.Përhapni gjysmën e fetave të mollës mbi gjizë. 4.Hidhni mjaltin sipër mollëve dhe shërbejeni! Ruaj Recetën

10 receta SUPER për një mëngjes të shëndetshëm

Të hani shpejt pasi zgjodheni mund t’i japë metabolizmit tuaj një rritje dhe nëse zgjidhni me mend, ushqimi gjithashtu mund t’iu ndihmojë në humbjen e peshës. Ingredienti kyç? Proteina, e cila jo vetëm që zvogëlon nivelin e ghrelin-it (një...

Mëngjes për 5 minuta, roller me salçiçe dhe proshutë

1.Merrni fetat e bukës dhe hiqini anësoret me thikë. 2.Shtrijini me një shkop petash deri sa të hollohen. 3.Vendosini sipër një fetë proshute dhe një salçiçe secilës. 4.Mbështilleni bukën duke e bërë rrethore në madhësinë e salçiçes. 5.Secilën roller...

Për mëngjes, bukë me vezë dhe perime në furrë

1.Në një tepsi shtrojmë letër pjekjeje dhe mbi tepsi vendosim fetat e bukës (pa kore) derisa të mbulojmë të gjithë bazën e tavës. 2.Në një tas vendosim 6 vezë të plota, shtojmë në të 1 qepë të vogël të...

Gërshet me djathë dhe proshutë për mëngjes

Ngroheni furrën në 180 gradë C. Vini një fletë të madhe pjekje me letër pergamene. Zhvendosni fletën e brumit në fletën e përgatitur të pjekjes. Pritini 10 të çara (në secilën nga anët e gjata) rreth dy të tretat...

Fruta pylli me qumësht dhe çokollatë për mëngjes

1.Ngroheni furrën në 170 gradë C. 2.Në një fletë të madhe pjekje derdhni të gjitha frutat me një copë kanellë dhe pak kripë. 3.Përzijeni që të krijohet një masë homogjene. 4.Piqini për 20 minuta ose derisa sheqernat fillojnë të...

Një sallatë e shëndetshme për mëngjes me kuinoa dhe...

1.Shpëlani dhe përgatisni kuinoan sipas udhëzimeve të paketimit. 2.Lereni kuinoan të ftohet në temperaturën e dhomës. 3.Në një tas të madh, kombinoni kuinoa, luleshtrydhe, boronica dhe mango. 4.Për të bërë shurrupin: Në një tas të vogël kombinoni mjaltë dhe...

Mëngjes me bukë të thekur, vezë, fasule dhe pesto

1.Në një tas të rrihni vezët me 1 lugë gjelle ujë dhe ¼ lugë çaji kripë dhe piper. 2.Nxehni 2 lugë çaji vaj në një tigan të madhe mbi ngrohje mesatare. 3.Shtoni domatet dhe fasulet dhe gatuajini 1-2 minuta....

Mëngjesi fillon me një tost me vezë, salcë pesto...

1.Si fillim ndajeni bagetën në gjysmë për së gjati. 2.Kalojeni në toster të theket pak. 3.Përzieni peston dhe majonezën së bashku në një tas të vogël dhe lyeni bagetën me të. 4.Prijeni vezën në sa feta të dëshironi, por...