Sugjerojmë:

Puding me fara chia, perfekt për mëngjes

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
Sugjerohet për:
Kalori:
1 gotë qumësht bajame me shije vanilje
1 gotë kos grek
2 lugë gjelle shurup panje + 4 për servirje
1 lugë ҫaji ekstrakt vanilje
Kripë
¼ fara chia
2 gota luleshtrydhe të prera në kubikë
¼ gotë bajame të grira të pjekura

Në një tas përzieni bashkë qumështin e bajameve, kosin, shurupin e panjës, vaniljen dhe një majë luge kripë duke i trazuar mirë.

Shtoni farat chia dhe lërini të qëndrojnë për 30 minuta.

Trazojeni përbërjen për të shpërndarë në mënyrë të njëtrajtshme farat. Mbulojeni tasin dhe lëreni në frigorifer përgjatë natës.

Të nesërmen në një tas shtoni luleshtrydhet  me 4 lugët e shurupit të panjës dhe bajamet.

Hidheni pudingun në 4 tasa ose gota dhe përzierjen e luleshtrydheve vendosjani sipër.

Komento