Mëngjes me tortilla dhe vezë, plot me proteina

Veshtiresia
E lehte
Gati për:
10 min
Koha gatimit
10 min
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
349
4 vezë
4 tortilla
1/2 filxhan fasule frogoriferi
1/2 filxhan djathë çedar
1/2 filxhan salcë
1/4 filxhan krem kosi
1/2 avokado, në feta
2 lugë çaji majdanoz të freskët
2 lugë çaji qepë e njomë

1.Vendosni një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare dhe lyejeni me vaj.

2.Hidhni vezët të piqen në tigan.

3.Ndërkohë ngrohni furrën në temperaturë të lartë.

4.Organizoni tortillat në fletën e pjekjes me pergamenë.

5.Përhapni fasulet mbi tortilla dhe shtoni pak djathë.

6.Piqeni 2 – 3 minuta ose derisa djathi është shkrirë.

7.Hidhni vezët mbi tortilla dhe sipër hidhni salcë, krem kosi, avokado, qershi dhe qepë të njomë.

8.Shërbejeni menjëherë.

Komento