Kuzhinë mesdhetare

Kuskus me pjeshkë dhe djathë feta

Hiqni bërthamat dhe ndani në katërsh pjeshkët. Vendosini në një tavë pjekjeje me farat, copat e fetës dhe hidhni mbi to 3 lugë gjelle vaj ulliri. Piqini për 12-15 minuta në 200C. Gatuani kuskusin duke ndjekur udhëzimet e paketimit....

Panzanella me nektarina dhe proshutë

Ngroheni furrën në 200C. Lyejeni bukën me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe shpërndajeni mbi pak kripë deti dhe gjethe trumze. Piqeni për 15 minuta, duke e kthyer një herë, derisa të bëhet krokante dhe e artë. Ndajeni në...

Tavë me njoki, çorizo dhe mocarela

Ngrohni vajin në një tigan mesatar mbi nxehtësi mesatare. Skuqini qepën dhe hudhrën për 8-10 minuta derisa të zbuten. Shtoni çorizon dhe skuqeni edhe për 5 minuta. Hidhni domatet dhe sheqerin dhe i rregulloni me kripë. Lërini të ziejnë,...

Mini tarta me fiq

Ngrohni furrën në 200C. Shtroni një tavë të madhe me letër pjekjeje. E ndajmë brumin në 6 pjesë. Hapeni secilën pjesë me petz në trashësinë e një monedhe dhe prejeni në një rrumbullak me diametër 11-12 cm, duke përdorur...

Polenta e pjekur me djathë dhie dhe spinaq

Ngroheni furrën në 220C dhe vini një ibrik me ujë për të zier. Në një tas, përzieni hudhrën dhe domatet me erëza, më pas derdhini në një tavë të madhe pjekjeje. Vendosni spinaqin në një kullesë të madhe dhe...

Qofte me kunguj të njomë

Në një enë bashkojmë kungujt e grirë, miellin dhe parmigiano-n. Formoni topa në madhësinë e arrës, më pas rrafshojini. Nxehni një tigan që nuk ngjit në zjarr mesatar dhe shtoni vajin. Skuqini për 2-3 minuta nga secila anë derisa...

Tavë peshku me domate dhe ullinj

Ngrohni furrën me ventilim 180C. Ngrohni në sobë 1 lugë gjelle vaj nga ullinjtë në një tigan të përshtatshëm për furrë. Hidhni qepën dhe përziejeni mirë, lëreni të gatuhet për një ose dy minuta dhe më pas përzieni mirë....

Kuskus me djathë feta dhe pjeshkë

Qëroni pjeshkët dhe hiqini bërthamat. Vendosini në një tavë pjekjeje me farat, copat e fetës dhe hidhni mbi 3 lugë gjelle vaj ulliri. Piqeni për 12-15 minuta në 200C. Gatuani kuskusin duke ndjekur udhëzimet e paketimit. Hidhni kuskusin me...

Tavë me mish qengji dhe patate

Ngroheni furrën në 200C. Ndërkohë ziejini patatet për 10-12 minuta ose derisa të gatuhen në gjysmë. Kullojeni. Ngrohni pak vaj në një tigan të madh që nuk ngjit. Skuqeni mishin e grirë në 2 tufa, duke copëtuar çdo gungë...