Sugjerojmë:

Ëmbëlsirë me kumbulla të kuqe dhe manaferra me rozmarinë

Veshtiresia
Mesatare
Koha gatimit
30 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
100 gr sheqer pluhur
50 g sheqer kaf të imët
2 limonë, lëkurë të grirë dhe lëngu
4 dege te shkurtra rozmarine
4 kumbulla të pjekura, të përgjysmuara me bërthamë të hequr
300 g manaferra
akullore vanilje, për ta shërbyer

Hidhni sheqernat në një tenxhere me 250 ml ujë të ftohtë. Ngroheni lehtësisht dhe përzieni derisa të treten sheqernat, më pas lërini të vlojnë dhe ziejini për 10 minuta që të avullojë pak.

Shtoni lëkurën dhe lëngun e limonit, rozmarinën dhe gjysmat e kumbullës, lërini të ziejnë për 10 minuta derisa kumbullat të fillojnë të zbuten. Hidhni manaferrat në tenxhere dhe përzieni butësisht që të ngrohen. Shërbejeni në tas me lugë akullore.

Komento