Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: akullore

Ëmbëlsirë me kumbulla të kuqe dhe manaferra me rozmarinë

Hidhni sheqernat në një tenxhere me 250 ml ujë të ftohtë. Ngroheni lehtësisht dhe përzieni derisa të treten sheqernat, më pas lërini të vlojnë dhe ziejini për 10 minuta që të avullojë pak. Shtoni lëkurën dhe lëngun e limonit,...

Akullore e thjeshtë me fruta

Grini ose bëni pure luleshtrydhet dhe mangon në dy enë të veçanta. Në një enë tjetër, shtoni lëngun e limonit dhe bananen dhe shtypeni. Rrihni qumështin e kondensuar dhe panën në një tas të madh me një rrahëse elektrike...

Sanduiçë të shpejtë me akullore me banane dhe biskota

Ngrohni furrën në 180C dhe shtroni dy tava të mëdha pjekjeje me letër pjekjeje. Hidhni në një tas gjalpin e kikirikut, sheqerin, ¼ luge kripë të imët dhe copat e çokollatës dhe përzieni mirë me një lugë druri. Thyejeni...

Akullore e shpejtë me banane

Vendosni copat e bananes në një tavë të sheshtë dhe mbulojini mirë. Ngrijini për të paktën 1 orë, ose derisa të ngrijnë. Kur të jenë gati për t’u ngrënë, hidhni bananen në një përpunues ushqimi dhe përzieni derisa të...

Mollë të pjekura a la mode

Ngrohni grilën në nxehtësi mesatare-të lartë. Pritini mollët në feta  (nuk ka nevojë të qëroni nëse nuk dëshironi). Vendosni mollët në një copë të madhe letër alumini. Hidhni sipër gjalpin, të prerë në copa të holla, sheqerin, kanellën, xhenxhefilin...

Ja cilat ushqimeve duhet t’i thoni lamtumirë, nëse doni...

Barku i sheshtë kërkon një vullnet të madh. Stërvitja është padyshim njëra anë, por edhe përzgjedhja e ushqimeve dhe mos-teprimi me masën janë thelbësore. Më poshtë ju rendisim 9 ushqime që duhet të filloni t’i shmangni:   MajonezaMajoneza është...

Vetëm me tre përbërës. Akullore kremoze me luleshtrydhe

Ky variant me luleshtrydhe është një alternativë e mrekullueshme dhe shumë e shëndetshme e akullores. Është e gjitha prej frutash, pa bulmet, vegane dhe nuk përmban sheqere të shtuara. Tani është pranverë dhe luleshtrydhe të freskëta gjen me shumicë....

Kuzhinë për fëmijë. Akullore me kos dhe boronica

Është shumë e thjeshtë të bëni me duart tuaja akullore me kos dhe boronica bashkë me fëmijët. Mjaftojnë pak përbërës të cilët mund të ndryshojnë sipas shijeve tuaja: boronicat mund të zëvendësohen me kajsi, pjeshkë ose qershi. Të vegjlit...

Akullore vegane me vanilje, një super shije që duhet...

Hidhni pjesën më të madhe të qumështit të kokosit në një tenxhere, duke rezervuar pak në një tas të vogël për më vonë. Shtoni sheqerin, kripën dhe shafranin e Indisë (për ngjyrën) në tigan. Pritini pakon e vaniljes në...