Akullore vegane me vanilje, një super shije që duhet provuar

Veshtiresia
E veshtire
Gati për:
25 min
Koha gatimit
20 min
Sugjerohet për:
10 persona
Kalori:
220
2 x 400g kanaçe qumësht kokosi
175 gr sheqer pluhur
1 lugë kripë deti
1 pako e vogël vanilje
2 lugë miell misri
Pak shafran i Indisë

Hidhni pjesën më të madhe të qumështit të kokosit në një tenxhere, duke rezervuar pak në një tas të vogël për më vonë. Shtoni sheqerin, kripën dhe shafranin e Indisë (për ngjyrën) në tigan.

Pritini pakon e vaniljes në gjysmë të gjatësisë dhe hidheni në tigan.

Ngroheni në një zjarr të ulët për 10 minuta derisa sheqeri të jetë shkrirë dhe përzierja të fillojë të avullojë.

Përziejeni miellin e misrit me qumështin e rezervuar të kokosit në një tas të vogël derisa të zbutet. Hidhni tek qumështi i nxehtë dhe vazhdimisht përzijeni edhe për 5-10 minuta të tjera derisa përzierja të trashet në një konsistencë të kremit të derdhur.

Kullojeni në një tas, mbulojeni dhe futeni në akull për të paktën 2 orë.

Hidhni përzierjen e ftohur në një prodhues të akullores dhe mbajeni për 20-30 minuta derisa të merrni një akullore të butë.

Shërbejeni!

Komento