Kuzhinë aziatike

Supë me thjerrëza të kuqe dhe qumësht kokosi

Vendosni thjerrëzat në një tenxhere të madhe dhe shtoni shafranin e Indisë, xhinxherin dhe hudhrën. Hidhni lëngun, më pas mbulojeni tenxheren dhe ziejini për 15 minuta derisa thjerrëzat të jenë zbutur. Hidhni qumështin e kokosit, përzieni preshin, mbulojeni dhe...

Për të lëpirë gishtat: Pulë me xhinxher dhe hudhër

Në një qese kuzhine me zinxhir, bëni bashkë pulën, xhinxherin, qepën, hudhrën, salcën e sojës, lëngun dhe 1 lugë ҫaji piper. Mbyllni dhe tundeni për të lyer pulën me marinadë. Lëreni në frigorifer 1 orë ose gjatë gjithë natës....

Puding me xhinxher me 3 përbërës, gati në 10...

Me një rende, grini xhinxherin de kulloni lëngun që do të nxjerrë me një sitë. Duhen 2 lugë gjelle lëng i freskët që duhet përdorur sapo nxirret përndryshe oksidohet. Në fund të enës ku e keni kulluar do të...

Perime të skuqura me oriz, receta speciale për ditën...

1.Gatuani orizin sipas udhëzimet të paketimit. 2.Nxehni vajin në një tigan të madh. 3.Hidhni lakren dhe specat për 2-3 minuta, pastaj derdhni lëngun e perimeve dhe vazhdoni të gatuani për 5-6 minuta. 4.Shtoni preshin, misrin, bambu, salcën dhe gatuajeni...

9 këshilla të shkëlqyera për gatimin që vijnë nga...

Disa njerëz e shohin gatimin si diçka të mërzitshme dhe të tjerët e trajtojnë atë si një proces argëtues. Por çdo person që kalon kohë mbi sobën duke gatuar ushqim përpiqet ta bëjë vaktin e tij më të shijshëm,...

“Kulfi”, receta ‘cool’ që vjen nga India e largët,...

Të gjithë të apasionuarit pas gastronomisë po flasin për ‘Kulfi’. Është një ëmbëlsirë tipike indiane, antike, e butë,kremoze, e freskët. Ah, edhe shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. E ka origjinën që 500 vite më parë dhe ishte e...

Sushi në shtëpi? Kjo është receta më fantastike që...

1.Shtoni orizin për sushi në një enë me ujë të nxehtë. Shtoni kripë dhe lëreni të ziejë. 2.Prejeni kastravecin dhe avokadon në shirita të hollë. 3.Te orizi i zier shtoni 2 lugë gjelle uthull orizi. Shtoni piper dhe përziejini...

Humusi. Përgatitja në shtëpi e kremit të shijshëm për...

Sot do të bëjmë një udhëtim në Lindjen e Mesme për t’ju zbuluar një nga recetat më të njohura vegjetariane: humusin. Ka shumë vende që pretendojnë autorësinë e tij, por deri më sot nuk dihet origjina e saktë. Është...

Supë me qumësht kokosi dhe pastë kerri sipas kuzhinës...

1.Në një tigan mbi nxehtësinë e mesme ngrohni vajin e susamit.2.Shtoni në të xhenxhefilin e grirë dhe pastën e kerrit dhe përzijini që ta skuqen për rreth 1 minutë. Shtoni në të qepën e copëtuar dhe hudhrën dhe gatuajeni...