Kuzhinë aziatike/ PËRRETH BOTES

“Kulfi”, receta ‘cool’ që vjen nga India e largët, përgatitet shumë thjesht në shtëpi

Të gjithë të apasionuarit pas gastronomisë po flasin për ‘Kulfi’. Është një ëmbëlsirë tipike indiane, antike, e butë,kremoze, e freskët. Ah, edhe shumë e thjeshtë për t’u përgatitur.

E ka origjinën që 500 vite më parë dhe ishte e preferuara e Perandorëve Mughal. Kulfi është një krem i ftohtë i pagatitur me fruta dhe qumësht, i cili ngjan si një akullore, por është më kremoz. Pra, me pak fjalë, Kulfi është ëmbëlsira që do të hamë gjithë verës dhe do t’ju tregojmë si ta përgatisni atë.

Kulfi si fillim është përgatitur me fistikë dhe shafran dhe vinte nga tokat e Kashmirit, trëndafilave e kardamomëve, por në këtë version është më ‘sexy’” me bazë mango të ëmbël (Alphonse, mango indiane e verdhë). Gatuhet në zjarr të ulët dhe për një kohë të gjatë (gjithmonë duke u përzier) qumështi derisa të trashet e bëhet kremoz me shijen tipike që vjen nga karmelizimi i laktorzës, pastaj aromatizohet me fruta, aroma ose pistil shafrani, vendoset nëpër forma dhe futet në frigorifer. Në këtë rast kemi shtuar qumësht të kondensuar dhe pana. Jo shumë, por mjaftueshëm për ta bërë këtë ëmbëlsirë të shijshme.

Përbërësit për 4 persona:

 • 500 gr mango
 • 300 gr qumësht i kondensuar
 • 50 ml pana e freskët
 • 1 bustinë shafran

 

Prisni mangon, frulojeni në frulator derisa të merrni një tul të butë. Ndërkohë,vendosni panën në një tenxhere, shtoni shafranin dhe lërini në zjarr të ulët për disa minuta. Më pas përzieni gjithë përbërësit në një enë të madhe dhe përziejini derisa të merrni një përbërje me ngjyrë uniforme. Hidheni më pas në një formë të mbuluar me kapak plastik ose nëpër forma të vogla. Vendosini në ngrirje për të paktën 10 orë. Shërbejini menjëherë pasi t’i nxirrni nga frigoriferi.

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Lenna Vandaele
  09/08/2019 at 11:59 am

  Amazon’s source and support for small, medium business At No Cost

  Amazon now offers a limited time discount, it’s will help you save money on a tight budget,

  get office supplies and other products you need at Business-only prices.

  Other: unlimited access to millions of TV and movie titles at no additional cost

  Try Amazon Prime: https://www.thelocation3.com/prime

  * For people from other countries, Amazon US often has amazing discounts,

  and their products support international delivery, the final price is often half of the domestic price.

  Regards,
  Lenna Vandaele

  Unsubscribe: Reply “don’t”

 • Leave a Reply