Arkiva e etiketave: qumesht

Si të bësh në shtëpi qumështin e kondensuar me...

1.Qumështin, sheqerin dhe gjalpin hidhini në një tenxhere. Ndizeni sobën në nxehtësi mesatare dhe duke trazuar, lëreni përzierjen të ziejë. 2.Trazojeni vazhdimisht për 12 minuta derisa të shihni se përbërja ka filluar të trashet dhe të mos ketë formuar...

Qumësht brulè me kakao

Një alternativë klasike e çokollatës së nxehtë, për një përkëdhelje të këndshme pasditeve. Është e thjeshtë në përgatitje dhe është gati për 10 minuta. Përbërësit për 4 persona: 6 lugë gjelle kakao e hidhur Gjysmë lugë kafeje kanellë Një...

Maskë e bërë vetë për lëkurë të butë dhe...

Kujdesu për fytyrën tënde çdo ditë, pasi kjo kërkon vetëm pak vullnet e kohë, e jo shumë para siç shumica mendojnë. Maska më poshtë është natyrale dhe ka tri përbërës: Tërshëra- shërben si një scrub për fytyrën. Qumështi dhe...

Ju ka thënë njëri se qumështi dhe mjalti bëjnë...

Qumështi dhe mjalti janë  eliksir të vërtetë për të gjitha problemet e lëkurës. Të përzieni mjaltin me qumësht është mbase mënyra më e mirë për një lëkurë gjithë shkëlqim. Për të marrë maksimumin e përfitimeve përdorni së bashku qumësht...

4 gabime me dietën që po çojnë shumë njerëz...

Të gjithë e dimë që ushqimet e shëndetshme janë shpesh më të shtrenjta se ushqimet me më pak vlera ushqyese. Por këto kosto që kursejmë nga to paguajmë një taksë më të madhe nga ç’e kemi menduar. Një raport...

“Kulfi”, receta ‘cool’ që vjen nga India e largët,...

Të gjithë të apasionuarit pas gastronomisë po flasin për ‘Kulfi’. Është një ëmbëlsirë tipike indiane, antike, e butë,kremoze, e freskët. Ah, edhe shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. E ka origjinën që 500 vite më parë dhe ishte e...

Maskë me lëkurën e mollës për një fytyrë plot...

Lëkura e mollës përmban vitaminë C e cila ka aftësinë të ngadalësojë plakjen. Ajo gjithashtu është e pasur me antioksidantë që luftojnë veprimin e radikaleve të lira si dhe veprimin e rrezeve të dëmshme UV. Prandaj sa herë që...

Lamtumirë qumështi i sojës dhe i bajameve. Vjen fuqishëm...

Për veganët, ata që kanë intolerancë nga laktoza apo për ata që kanë zgjedhur një dietë pa bulmet, fatmirësisht ka gjithnjë e më shumë burime alternative të qumështit bimor, p.sh qumështi i i tërshërës, bajameve, kokosit, orizit, sojës, arrave...