Arkiva e etiketave: qumesht

Maskë me lëkurën e mollës për një fytyrë plot...

Lëkura e mollës përmban vitaminë C e cila ka aftësinë të ngadalësojë plakjen. Ajo gjithashtu është e pasur me antioksidantë që luftojnë veprimin e radikaleve të lira si dhe veprimin e rrezeve të dëmshme UV. Prandaj sa herë që...

Lamtumirë qumështi i sojës dhe i bajameve. Vjen fuqishëm...

Për veganët, ata që kanë intolerancë nga laktoza apo për ata që kanë zgjedhur një dietë pa bulmet, fatmirësisht ka gjithnjë e më shumë burime alternative të qumështit bimor, p.sh qumështi i i tërshërës, bajameve, kokosit, orizit, sojës, arrave...

Tortë me buding, biskota të thërrmuara e fistikë

Vendosni në frigorifer një formë tortash me diametër 16 cm. Grini fistikët dhe përgatisni pudingun, duke përzier përbërjen pluhur me 1 l qumësht sipas udhëzimeve në paketim, më pas lëreni të vaket. Hiqeni formën nga frigoriferi dhe shtroni biskotat...

Ja çfarë të bëni me qumështin e prishur

Me siguri edhe juve ashtu si dhe mua ju ka ndodhur t’ju prishet qumështi pa e konsumuar akoma. Mbase keni harruar ta fusni në frigorifer ose keni harruar fare që e keni në kuzhinë, por kjo nuk ka rëndësi...

5 përfitimet e përdorimit të qumështit në kujdesin ndaj...

Qumështi, sidomos qumështi i papërpunuar ose i thartuar (dhalla) ofron shumë përfitime për lëkurën tuaj kur përdoret në mënyrën e duhur. Ka aftësi të hidratojë lëkurën, të luftojë rrudhat dhe të zbutë djegien nga dielli. Një burim i pasur...

Supë kremoze me qumësht dhe karrota, mjaft e lehtë...

1.Parangrohni furrën në 200 gradë Celsius. Merrni një tavë dhe vendosni në të një letër kuzhine. 2.Vendosni në të karotat e qëruara. I shtoni sipër pak kripë, piper dhe 1 lugë vaj ulliri. I përzieni mirë dhe i lini...

Përmirëson cilësinë e gjumit dhe nuk ju shëndosh! Ja...

Qumështi është një burim i shkëlqyeshëm vlerash ushqimore, është i shëndetshëm për kockat tuaja dhe ka edhe më shumë përfitime nëse e pini para se të flini. Për shembull, mund t’ju ndihmojë të flini gjumë më shpejt, të qetë...

Truku i thjeshtë me qumësht që do të zbardhë...

Aloe Vera përmban substanca që ndihmojnë në hidratimin e lëkurës tuaj dhe përmirësojnë tonin e lëkurës. Ajo gjithashtu ka veti anti-bakteriale dhe anti-kërpudhore. Kombinimi i Aloe Veras dhe qumështit është një mënyrë e thjeshtë dhe e dobishme për të...

Qumësht dhe shafran, për buza të buta si një...

E lexuat mirë, qumështi dhe balsami ju ndihmojë për t’i zbutur buzët, më mirë se çdo balsam tjetër që keni përdorur më parë. Kjo pasi acidi laktik tek qumështi zbut dhe i jep shkëlqim buzëve, ndërsa shafrani i ndihmon...