Pije/ RECETA

Smoothie me gjalpë kikiriku dhe banane

Kur një mëngjes i ngarkuar ju paralajmëron për një ditë të gjatë pune, një smoothie me banane do të ishte zgjidhja perfekte. Kjo pije proteinike do t’ju siguronte një start të ushqyeshëm dhe të shijshëm për ditën.

Përbërësit:

 • 1 kupë jogurt grek
 • ½ kupe qumësht të ulët në yndyra
 • ¼ kupe ujë të ftohtë
 • 2 banane të prera
 • 1 ½ lugë gjelle drith pluhur
 • 1 lugë gjelle mjaltë
 • ¼ lugë çaji ekstrakt vaniljeje
 • ¼ lugë çaji arrë moskat pluhur
 • 2 kube akulli
 • 2 lugë gjelle gjalpë kikiriku natyral

 

Udhezime:

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një blender përveç gjalpit të kikirikut.
 2. Frulojini në shpejtësi mesatare për 15 sekonda. Largoni përbërjen që mbetet tek anët. Frulojini për 15 sekonda përsëri.
 3. Shtoni gjalpin e kikirikut dhe përzieni përbërjen me shpejtësi mesatare për 30 sekonda derisa të gjithë përbërësit të homogjenizohen.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply