Qumësht brulè me kakao

Një alternativë klasike e çokollatës së nxehtë, për një përkëdhelje të këndshme pasditeve. Është e thjeshtë në përgatitje dhe është gati për 10 minuta.

Përbërësit për 4 persona:

  1. 6 lugë gjelle kakao e hidhur
  2. Gjysmë lugë kafeje kanellë
  3. Një shkop vanilje
  4. 8 dl qumësht i plotë
  5. Pak lëkurë limoni
  6. 6 lugë sheqer

Përgatitja:

  1. Ngrohni në një tenxhere 8 dl qumësht me një shkop vaniljeje të prerë për së gjati në sens gjatësor dhe një disa lëkura limoni. Hiqeni nga zjarri para se të ziejë.
  2. Në një enë përzieni kakaon, kanellën, sheqerin dhe shtoni pak nga pak qumështin e zier dhe të aromatizuar  duke e rrahur me rrahëse vezësh për të mos formuar kokrriza, më pas kullojeni në një sitë dhe përziejeni mirë.
  3. Shërbejeni në tryezë nëpër filxhanë.

Lini një koment