Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: torta

Tortë me kumbulla e kanellë për një vakt plot...

Perfekte për të mbajtur trupin dhe shëndetin në formë, kumbullat janë një frut shumë i volitshëm, perfekte për përgatitjen e ëmbëlsirave të shijshme si kjo tortë për mëngjes që do t’ju mësojmë sot. Kumbullat përmbajnë antioksidantë të rëndësishëm si...

Tortë e kripur me djathë e qumësht për të...

Torta me djathë është ideale kur nuk dini se ç’të bëni me bukën e mbetur që është bërë e fortë dhe e thatë. Ja si mund të riciklohet ajo në një recetë të shijshme: Përbërësit: 10 feta bukë 250...

Minitorta të vogla me karota dhe kos, një recetë...

Të freskëta, të  pranishme gjithë vitin dhe të adhuruara nga fëmijët, karotat janë perfekte për dietën pranverore dhe verore. Të pasura me shumë benefite për lëkurën dhe organizmin, këto perime gjejnë shumë përdorime në kuzhinë, të gatuara dhe të...

Tortë vegane me ananas

E nisim me një rregull bazë: torta me ananas është një tortë ‘përmbys’. Si përgatitet? Ndiqni hap pas hapi këshillat tona, pasi në versionin vegan është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. Është gjithashtu shumë e lehtë sepse përgatitet...

Tortë me buding, biskota të thërrmuara e fistikë

Vendosni në frigorifer një formë tortash me diametër 16 cm. Grini fistikët dhe përgatisni pudingun, duke përzier përbërjen pluhur me 1 l qumësht sipas udhëzimeve në paketim, më pas lëreni të vaket. Hiqeni formën nga frigoriferi dhe shtroni biskotat...

Tortë me çokollatë, arra e mjaltë

Me origjinë mesjetare, kjo tortë është një ëmbëlsirë tipike e traditës së Modenës dhe përgatitet sidomos në periudhën e festave të fundvitit, por shijon njësoj në çdo lloj feste apo dite kur keni dëshirë për diçka të ëmbël. Përbërës...

Tortë e butë me aromë trëndafili

Kjo tortë me aromë trëndafili është një ëmbëlsirë e shijshme, por delikate, perfekte për të festuar ditëlindjet, një përvjetor ose festën e nënës. Zbuloni më poshtë se si ta përgatisni hap pas hapi. Përbërësit: 200 gr niseshte misri 210...