Tortë e kripur me djathë e qumësht për të përdorur bukën e mbetur

Torta me djathë është ideale kur nuk dini se ç’të bëni me bukën e mbetur që është bërë e fortë dhe e thatë. Ja si mund të riciklohet ajo në një recetë të shijshme:

Përbërësit:

 • 10 feta bukë
 • 250 gr djathë i tipit groviera
 • 600 ml qumësht
 • 2 vezë
 • Pak arrë moskat
 • Kripë e piper

 

Përgatitja:

 1. Ndizni furrën në 180 gradë.
 2. Merrni një tepsi dhe shtroni letër furre në të.
 3. Prisni djathin në 10 feta dhe formoni shtresa në tepsi: si fillim bukën, më pas djathin e kështu me radhë.
 4. Në një tas rrihni vezët me pirun, shtoni qumështin, kripën, piperin dhe arrën moskat.
 5. Hidheni këtë përbërje mbi fetat e bukës dhe djathin.
 6. Piqeni për 30 minuta ose derisa të formojë një sipërfaqe të artë.

Lini një koment