Arkiva e etiketave: diete

A duhet hequr dorë nga makaronat dhe buka kur...

Gjëja e parë që na shkon ndërmend të heqim nga vaktet kur jemi me dietë është konsumimi i makaronave dhe i bukës. Ne mendojmë se karbohidratet janë përgjegjësit kryesorë për shtimin e peshës tonë. Por e kemi krejtësisht gabim,...

8 Këshilla për humbjen e peshës që duhet të...

Edhe pse disa këshilla për humbjen e peshës janë të dobishme, të tjerat janë joefektive, çorientuese ose plotësisht të dëmshme. Këtu janë 8 këshilla për humbjen e peshës që duhet të injoroni plotësisht. Hani gjithmonë mëngjes, edhe nëse nuk...

Ju prezantoj hormonin që na bën të ndihemi të...

Pa diskutim, hormonet luajnë një rol të rëndësishëm në mënyrën sesi trupi ynë funksionon dhe secili prej tyre është përgjegjës për një “punë” të caktuar. Sot do të përqendrohemi tek hormoni i cili ju jep ndjenjën e urisë. Ghrelin...

5 strategji të thjeshta dhe të testuara që ju...

Është e sigurt që ushqimi do t’ju shijonte më shumë duke ngrënë para televizorit dhe duke parë diçka argëtuese, por nëse doni të humbisni peshë duhet të siguroheni të jeni të përqendruar vetëm tek ushqimi gjatë kohës që hani....

Si të planifikoni një dietë ushqimore të shëndetshme pa...

Një plan ushqimi i shëndetshëm i jep trupit tuaj ushqyesit që i nevojiten çdo ditë duke qëndruar brenda qëllimit tuaj të përditshëm të kalorive për humbjen e peshës. Një plan i shëndetshëm ushqim  gjithashtu do të ulë rrezikun për...

Më thuaj grupin e gjakut të të them dietën...

Në mesin e shumë programeve të shëndetshme të ngrënies ekziston dhe një dietë specifike për grupet e gjakut. Dieta e grupit të gjakut është një dietë unike nga dietat e tjera.   -Grupet e Gjakut Ekzistojnë 4 grupe gjaku:...

Keni dëgjuar për dietën me bazë proteinat? Ja si...

Dietat me proteina të larta dhe me karbohidrate të ulëta, si “Dieta Atkins”, janë promovuar gjerësisht si plane efektive për humbjen e peshës. Këto programe zakonisht rekomandojnë që 30% – 50% të kalorive totale te merren nga proteinat. “Shoqata...

Si të humbni peshë pa mbajtur fare dietë

Sa herë jeni munduar të mbani dietë dhe prapë nuk e keni arritur peshën e duhur? E vështirë, e dimë! Ushqimi është një nga dashuritë më të mëdha nga i cili nuk hiqet dorë kollaj. Megjithatë ne kemi gjetur...

Si të ndërtojmë vetë një dietë të ekuilibruar ushqimore

Piramidat ushqimore janë zhvilluar për të ndihmuar njerëzit të ndërtojnë një dietë të ekuilibruar dhe të larmishme duke ndjekur grupet e ushqimit (nivelet e piramidës) dhe duke i konsumuar ato në përmasat e duhura (madhësia e niveleve, nga poshtë...