Pasta me rukola dhe bizele,fantastike për secilin anëtar në familje

1 pako pasta me miell qiqrash
2 gota bizele (të ngrira)
1-2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër
Një dorë rukola
Tuli i angjinareve të pjekura në skarë
4 lugë gjelle fara kërpi
Kripë

1.Në ujin e vluar hidhni makaronat dhe i gatuani për rreth 10 minuta, sipas udhëzimeve të pakos.

2.Tre minuta para se të hiqni makaronat, shtoni bizelet e ngrira në të njëjtën tenxhere dhe prisni derisa të zbuten.

3.Ndërkohë, vendosni angjinaret në një tas të madh sallate. Prisni anësoret dhe nxirrni tulin apo “zemrën” e tyre.

4.Më pas i lini të piqen në skarë për pak çaste. Në fund i përzieni bashkë me makaronat, bizelet dhe një dorë fara kërpi.

5.Shtoni kripë, vaj ulliri dhe në fund rukolat. Ju mbetet vetëm ta shijoni!

Lini një koment