Arkiva e etiketave: rukola

5 arsye pse duhet ta shtoni rukolën në tavolinën...

Rukola është një nga bimët jeshile më të  mira që mund të konsumojmë. Ajo është një burim i mirë i disa vitaminave dhe mineraleve dhe gjithashtu plot antioksidantë që japin përfitime të provuara shëndetësore. Plus nuk ka aspak kalori...

Mish derri me rukola dhe misër, për drekën tuaj...

1.Nxehni 1 lugë gjelle vaj ulliri në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare. 2.Marinoni mishin e derrit me kripë dhe piper dhe shtojeni në tigan. 3.Gatuajeni derisa të skuqet rreth 3 minuta për secilën anë. 4.Hiqeni dhe vendoseni...

Pasta me rukola dhe bizele,fantastike për secilin anëtar në...

1.Në ujin e vluar hidhni makaronat dhe i gatuani për rreth 10 minuta, sipas udhëzimeve të pakos. 2.Tre minuta para se të hiqni makaronat, shtoni bizelet e ngrira në të njëjtën tenxhere dhe prisni derisa të zbuten. 3.Ndërkohë, vendosni...

Ky kombinim i orizit me pjepër dhe proshutë do...

1.Ziejmë orizin në ujë me kripë, e kullojmë dhe e shpëlajmë me ujë të ftohtë. 2.E vendosim në tas dhe shtojmë djathin, proshutën, pjeprin të copëtuara. 3.Shtojmë rukola, manaferra dhe e marinojmë të gjithë sallatën me kripë, piper dhe...

Sallatë me patate të ëmbël dhe rukola

Nxehni furrën në 220 gradë C. Në një tas të madh, përzieni patatet, 2 lugë gjelle vaj ulliri, ½ lugë çaji kripë dhe piperin. Vendosini patatet në një tavë të mbuluar me letër kuzhine dhe lërini të piqen derisa...

E thjeshtë dhe me pak kalori, kjo sallatë me...

Vendosini rukolën, barishtet dhe luleshtrydhet në një tas mesatar dhe hidhni vaj ulliri, lëng limoni, kripë dhe piper. Kontrolloni për erëza dhe rregulloni sipas shijes tuaj. Ruaj Recetën

Piadina krudo me mozarella dhe rukola

Piadinat janë tepër të njohura dhe të preferuara në Itali. Seç kanë një sekret tek përgatitja e brumit, që zorr se ta thotë njëri në botë. Fatmirësisht edhe në vendin tonë, mund të shijosh piadina të vërteta, me një...

Superushqimet e pranverës. Ç’duhet të hamë me shumicë këtë...

Pranvera nuk sjell vetëm stinën e bukur: prodhimet  e të korrave na sjellin në tryezë gjëra të freskëta e perfekte për dietat tona, superushqime të vërteta.  Mes superushqimeve pranverore që nuk duhet t’u mungojnë janë: Rukola Rukola është një...