Sugjerojmë:

Linguine kremoze me salsiçe dhe rukola

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:

Shtrydhni mishin e sallamit nga lëkurat, duke e ndarë në copa sa një kokërr rrushi. Ngrohni vajin në një tigan. Skuqini copat për rreth 8 minuta derisa të bëhen të arta.

Ndërkohë gatuajmë makaronat dhe presim pjesën më të madhe të rukolës. Shtoni specin djegës te salsiçet, skuqini për 30 sekonda, më pas hidhni panën dhe rukolën e grirë. Hidhini kripë dhe gatuajeni derisa rukola sapo të jetë zbutur.

Kulloni makaronat, duke rezervuar pak nga lëngu i gatimit, më pas përzieni makaronat me salcën me një spërkatje nga uji i rezervuar. Sipër hidhini rukolën e mbetur.

Komento