Arkiva e etiketave: sallate

Gjoks pule, arra dhe rukola kombinimi që ju duhet...

1.Në fillim presim gjoksin e pulës në feta. 2.Ngrohim në një tigan të madh vajin dhe skuqim mishin e pulës për dy minuta në çdo anë. 3.Pastaj e heqim ng zjarri e kriposim dhe e lemë të ftohet. 4.Grijmë...

Sallatë me salmon dhe avokado për një vakt të...

1.Përgatisni salcën:2.Vendosni të gjithë përbërësit në një kavanoz dhe shkundini fort për tu kombinuar.3.Për sallatën:4.Vendosni spinaqin në një pjatë të madhe shërbyese.5.Rregulloni salmonin, avokadon, rrepkën në feta dhe unazat e qepëve.6.Mund të organizoni edhe sallata individuale në pjata të...

Mësoni të bëni sallatën e famshme ruse “Shuba”

1.Zieni panxharët për 45 minuta në një tenxhere të vogël. 2.Në një tenxhere të veçantë zieni patatet dhe karotat për 25 minuta. 3.Hiqini të gjithë përbërësit nga uji i zierë dhe lërini të ftohen. 4.Një mënyrë tjetër për të...

Një sallatë me domate është zgjidhja për drekën e...

1.Së pari, mbushni një tas të vogël me ujë akulli dhe shtoni qepën e kuqe të copëtuar (njomja e qepës do të zbusë aromën e saj intensive dhe do ta bëjë atë më të freskët). Lëreni mënjanë ndërsa përgatitni...

Sallatë miks me panxhar, rosto viçi dhe djathë brie

1.Thekni bukën.2.Ndërkohë në një enë hidhni kremin, rrepë, majonezë, mustardë, 3 lugë ujë, 3/4 lugë çaji kripë dhe piper 1/4 lugë çaji.3.Shtoni spinaqin, sallatën, djathin dhe përzijini mirë për të kombinuar.4.Pritini bukën e thekur dhe mishin në copa të...

Sallatë jeshile me mollë dhe stika pishe

1.Lajmë mirë sallatën jeshile dhe spinaqin.2.I presim dhe i hedhim në tasin ku do ta shërbejmë sallatën.3.Në tasin e sallatës shtojmë dhe të gjithë përbërësit e tjerë dhe më pas hedhim sipas dëshirës kripë, vaj dhe aceto.4.Sallata është gati...

Sallatë me rukola, djathë Parmixhano dhe shegë

1.Shtypim hudhrën në kripë dhe piper dhe shtojmë sipër uthullën, limonin, majdanozin, vajin dhe vazhdojmë i marinojmë dhe pak. 2.Në një tas hedhim rukolën e larë dhe siper hedhim salcën e përgatitur. 3.Sipër hedhim djathin parmixhan dhe ca kokrra...

Sallatë me rrënjë spinaqi dhe limon më e shijshme...

1.Rrënjët e spinaqit lahen e pastrohen dhe i lini 15 minuta në ujë me sodë.2.Më pas i kulloni dhe vërini të ziejnë me pak ujë për 10 minuta.3.Kullojini sërish dhe vendosini në një tas.4.Hidhuni sipër lëng limoni, kripë dhe...

E bollshme dhe plot shije: Kjo është receta e...

1.Si fillim përgatisni vinaigretë: 2.Në një kavanoz hidhni vajin, lëngun e limonit ose uthullën, qepët e njoma, erëzat dhe mustardën. Mbulojeni me kapak dhe tundeni derisa të përzihet mirë. Shtoni kripë dhe piper për shije. 3.Shtoni disa feta qepë...