Arkiva e etiketave: sallate

Mësoni të bëni sallatën e famshme ruse “Shuba”

1.Zieni panxharët për 45 minuta në një tenxhere të vogël. 2.Në një tenxhere të veçantë zieni patatet dhe karotat për 25 minuta. 3.Hiqini të gjithë përbërësit nga uji i zierë dhe lërini të ftohen. 4.Një mënyrë tjetër për të...

Sallatë me mish pule dhe fruta

1.Në një tas, përziejmë të gjithë përbërësit e marinimit. 2.Shtojmë mishin e prerë në kubikë të vegjël, i përziejmë mirë me lugë, e mbulojmë me plastmasë kuzhine dhe e lëmë të pushojë 2 orë në frigorifer. 3.Pas kësaj ndezim...

Sallatë super e shpejtë me lakër të kuqe. E...

1.Pasi e kemi larë mirë dhe prerë lakrën, e vendosim në një tas të madh. Në një enë qelqi trazojmë bashkë vajin,uthullën,kripën dhe piperin. 2.Salcën e krijuar ia shtojmë sipër lakrës dhe e përziejmë mirë. 3.Në fund i hedhim...

Sallatë me vezë, majonezë dhe kopër

1.Në një tas të vogël, rrihini së bashku majonezën, vajin e ullirit, mustardën, kaperin, lëngun e limonit, hudhrën, shafranin, kripën dhe piperin.2.Shtojini vezët e prera në copa të imëta, pastaj përzjeni farën e selinosë, koprën dhe qepën.3.Lëreni deri sa...

Sallatë jeshile me mollë dhe stika pishe

1.Lajmë mirë sallatën jeshile dhe spinaqin.2.I presim dhe i hedhim në tasin ku do ta shërbejmë sallatën.3.Në tasin e sallatës shtojmë dhe të gjithë përbërësit e tjerë dhe më pas hedhim sipas dëshirës kripë, vaj dhe aceto.4.Sallata është gati...

Sallatë me lakër jeshile, e preferuara e ditëve të...

1.Vini një tenxhere të madhe me ujë të ziejë. Vendoseni lakrën jeshile në ujë dhe ziejini për 8 minuta. Kullojeni dhe më pas shtrydhni ujin e tepërt. 2.Shkrini gjalpin në një tigan. Shtoni hudhrën dhe specat e kuq djegës...

Sallatë vjeshte “Santa Fe” me tortilla dhe mish pule

1.Përgatsni salcën / marinadë. 2.Hidhni së bashku vajin e ullirit, piperin e kuq, lëngun e limes, hudhrën dhe qimnon derisa të emulsohet. 3.Vendosni gjoksin e pulës në një qese të madhe plastike të mbyllur. 4.Derdhni rreth gjysmën e lëngut...

Plot fibra dhe vlera ushqyese: Sallatë me mish pule...

1.Në një tenxhere vëmë mishin e pulës, trumzë, dafinë, koriandër kokër, piper kokërr. I mbulojmë me ujë të ftohtë dhe i vëmë në zjarr të marrin valë. 2.Kur mishi të jetë zier, fikim zjarrin dhe e lëmë mishin të...

Sallatë e ftohtë pule me fruta të freskëta

1.Në një tas, përzjeni të gjithë përbërësit e marinimit. Shtoni mishin e prerë në kubikë të vegjël, i përzjeni mirë me lugë, e mbuloni me plastmasë kuzhine dhe e lini të pushojë 2 orë në frigorifer. 2.Pas kësaj kohe,...