Sugjerojmë:

Sallatë e shijshme me speca, patëllxhane dhe kos

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
1 ore
Sugjerohet për:
Kalori:
2 patëllxhanë të mëdhenj
6 speca të kuq
1 filxhan kos të thjeshtë
2 thelpinj hudhre, te grira
1 luge vaj ulliri
kripë për shije

 Ngrohni paraprakisht rezistencën e furrës dhe vendoseni raftin e furrës rreth 15 cm nga burimi i nxehtësisë. Në një tavë pjekjeje shtroni një letër alumini.

Shpojmë disa herë patëllxhanët me majën e një thike. Vendosni patëllxhanët dhe specat në fletën e përgatitur për pjekje. Futini në furrë dhe gatuajini derisa të jenë nxirë në sipërfaqe,  rreth 5 minuta. Ktheni perimet nga ana tjetër dhe i rregulloni në tavë; i pjekim derisa lëkurat të jenë nxirë nga të gjitha anët. Vendosni specat dhe patëllxhanët në një tas dhe mbyllini fort me mbështjellës plastik. Lërini mënjanë dhe lërini të ftohen rreth 20 minuta. Pasi të ftohen, hiqini lëkurat.

Përziejini së bashku kosin dhe hudhrën dhe lërini mënjanë.

Prisni imët patëllxhanin e pjekur të qëruar dhe transferojeni në një tas. Spërkateni me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe bëjeni me kripë sipas shijes.

Nxirrni kërcellet dhe bërthamat nga specat e pjekur, hiqni farat dhe mbushni specat me përzierjen e patëllxhanëve. Hidhni sipër kosin me hudhër dhe shërbejeni.

Komento