Arkiva e etiketave: patellxhane

Sallatë patëllxhanësh, një super pjatë

Ndizeni furrën në  200 °C.  Vendosini patëllxhanët e larë në furrë duke i shpuar me pirun në vende të ndryshme. Lërini të piqen për rreth një orë. Pasi janë pjekur, lërini të ftohen pak dhe më pas prijini në...

Patëllxhanë furre me salcë kosi dhe tahini

Marrim patëllxhanët, i lajmë dhe i presim duke hequr pjesën e tulit nga brenda. I lyejmë me vaj, kripë dhe piper dhe i futim për pak minuta të piqen në furrë. Ndërkohë përgatitim salcën me kos. Të gjithë përbërësit...

Fergesa tradicionale me patëllxhanë, speca dhe gjizë

1.Në fillim pastrojmë dhe lajmë me ujë të rrjedhshëm patëllxhanët, domatet dhe specat. 2.Patëllxhanët dhe specat i presim në rrathë të hollë ose në shirita. Vendosim një tigan të madh në zjarr. 3.Më pas shtojmë vajin e ullirit dhe...

Patëllxhanë me salcë kosi dhe erëza

1.Marrim patëllxhanët, i lajmë dhe i presim duke hequr pjesën e tulit nga brenda. 2.I lyejmë me vaj, kripë dh piper dhe i futim për pak minuta të piqen në furrë. 3.Ndërkohë përgatitim salcën me kos. 4.Të gjithë përbërësit...

Vezë të skuqura me patëllxhanë për mëngjes

1.Presim patëllxhanët në feta të holla dhe i kriposim. I lëmë 1 orë të kullojnë lëngun.2.I heqim lëkurën domateve, farat i shtypim dhe i hedhim në një tigan me pak vaj dhe gjalpë.3.Shtojmë hudhrën e shtypur dhe i skuqim...

Lazanja me patëllxhanë dhe rikota

Kaurdisni domatet me qepën, karotën, hudhrën dhe kaperit. Lërini për rreth 30 minuta në zjarr dhe më pas hiqini. Prisni patëllxhanët në feta rreth 1 cm, piqini në skarën e sobës dhe kripini. Merrni një tavë dhe lyejeni me...

Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë!

1. Si fillim prisni përgjysmë patëllxhanët dhe u hiqni tulin. 2.I vendosni në tavë pasi i keni lyer më parë me vaj ulliri, i rregulloni me kripë dhe i fusni në furrë. 3.Ndërkohë prisni tulin e patëllxhanëve në kubikë...

Pasta me patëllxhanë dhe kale për super shije

Zieni makaronat sipas udhëzimeve të paketës dhe rezervoni 1 filxhan lëng gatimi.Ngrohni një tigan të madh dhe spërkateni me llak gatimi.Shtoni sallamin dhe lëreni të skuqet për 8-10 minuta.Hiqini nga tigani dhe lërini mënjanë.Në tigan të ngrohtë, shtoni vaj...