Sugjerojmë:

Sallatë me spinaq, djathë dhie dhe arra: E dashurojnë të gjithë

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
10 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
1 lugë gjelle uthull
1 lugë qepë e grirë
2 lugë çaji mustardë Dijon
1/4 lugë çaji kripë
Piper i zi i sapo bluar
3 lugë vaj arre
8 gota gjethe spinaqi baby, kërcell të prerë, të larë dhe të tharë
1/3 filxhan djathë dhie të grimcuar
1/2 filxhan arra të thekura të plota ose të copëtuara

Në një tas të vogël, bëni bashkë uthullën, qepën e njomë, mustardën, kripën dhe piperin. Trazojeni gradualisht për të bërë një salcë kremoze.

Në një tas të madh fusni të gjithë përbërësit e tjerë përveҫ spinaqit. Trazojeni mirë me pjesën më të madhe të salcës së përgatitur. Në fund shtoni spinaqin dhe pjesën e mbetur të salcës.

Komento