Arkiva e etiketave: pana

Pasta me krem shpargujsh

Për të përgatitur shpargujt, prisni dhe hidhni skajet e forta, më pas pritini majat dhe kërcejtë dhe mbajini të ndara. Në një tigan të vogël vendosim panën dhe hudhrën të ziejnë. Fikni zjarrin, hiqni hudhrën dhe më pas lëreni...

Njoki në tavë me pana, domate dhe djathë: Recetë...

Ngroheni furrën në 180 gradë. Në një tigan të madh të thellë në zjarr mesatar, shkrini gjalpin, shtoni hudhrën dhe gatuajeni për 1 minutë. Shtoni domatet qershi dhe hidhini rigonin, kripën, piperin dhe farat e specit të kuq. Gatuajini...

Kuzhinë për fëmijë. Akullore me kos dhe boronica

Është shumë e thjeshtë të bëni me duart tuaja akullore me kos dhe boronica bashkë me fëmijët. Mjaftojnë pak përbërës të cilët mund të ndryshojnë sipas shijeve tuaja: boronicat mund të zëvendësohen me kajsi, pjeshkë ose qershi. Të vegjlit...

Taliatele me karkaleca dhe pana

1.Në një tigan, skuqim karkalecat me 1 lugë gjalpë. 2.I heqim dhe i lëmë mënjanë. 3.Shtojmë në tigan gjalpin që na ka mbetur bashkë me hudhrën pluhur. 4.I përziejmë për 1 minutë me lugë druri dhe në nxehtësi të...

Supë me hudhër dhe pana, shija që duhet të...

1.Presim hollë qepën, preshin dhe hudhrën. 2.I hedhim në një tenxhere me vaj ulliri. I trazojmë dhe i gatuajmë për 15 minuta. 3.Shtojmë 1 kokërr patate të prerë në kubikë të vegjël. 4.Shtojmë lëngun e pulës, kripën, piperin dhe...

Si të gatuani në shtëpi recetën e zoodle Alfredo

Në një tigan të madh mbi nxehtësinë e mesme, gatuani proshutën rreth 8 minuta. Kullojeni në një pjatë me peshqir letre. Hidhni në tigan 2 lugë gjelle proshutë, pastaj shtoni qepën dhe gatuajini deri sa të zbutën, rreth 2...

Krem anglez me karamel

Një ëmbëlsirë thjesht e shijshme, e servirur në një kupë dhe e shoqëruar me biskota. Kremi anglez me karamele është i thjeshtë për t’u përgatitur, shumë e ekonomik dhe gati në gjysmë ore pak a shumë. Përbërësit: 50 gr...