Arkiva e etiketave: oriz

Oriz me mente dhe shparguj

Hidheni orizin në një tenxhere me ujë të vluar me kripë dhe gatuajeni për 10 minuta. Hidhni shpargujt dhe ziejini edhe për 3-4 minuta të tjera derisa orizi të jetë gatuar plotësisht dhe shpargujt të jenë vetëm pak krokantë....

Oriz me fruta deti, gati në pak minuta

Ngrohni vajin në një tigan të thellë dhe më pas zbutni preshin për 5 minuta pa u skuqur. Shtoni chorizo-n dhe skuqeni derisa të lëshojë yndyrën e tij. Përzieni turmerikun dhe orizin derisa të mbulohen nga vaji, më pas...

Oriz me domate dhe hudhër: Receta e famshme spanjolle

Në një tigan të thellë në nxehtësi mesatare, ngrohni vajin. Shtoni qepën dhe specin dhe gatuajini për 3-4 minuta derisa të zbuten. Shtoni orizin dhe trazojeni vazhdimisht derisa të skuqet dhe të marrë një ngjyrë të artë, 4-6 minuta....

Rizoto me mollë. Recetë e bukur, plot ngjyra, perfekte...

1.Përgatisni brodon ose vendoseni të nxehet nëse e keni gati dhe vendosni të shkrihet në të shafrani e curry. 2.Prisni imët qepën. 3.Shkrini gjalpin në një tenxhere dhe skuqni lehtë qepën në nxehtësi të ulët duke i shtuar nga...

Oriz kremoz me fiston deti, proshutë dhe misër

1.Kombinoni oriz, supë pule dhe ujë në një tenxhere të madhe mbi nxehtësi të lartë. 2.Shtoni trumzë, gjalpë, 1 1/2 lugë çaji kripë dhe 1/4 lugë çaji piper. 3.Ulni nxehtësinë në të ulët, mbulojeni dhe gatuajeni deri sa orizi...

Supë me spinaq dhe oriz. Pjata që ju duhet...

1.Zieni spinaqin për 2 minuta, shpëlajeni, shtrydheni dhe grijeni hollë.2.Në tenxheren ku keni shtuar lëngun e mishit shtoni edhe orizin. Lëreni të ziejnë përreth 15 minuta.3.Gjatë kësaj kohe në një tigan shkrini gjalpin dhe kaurdisni qepën të grirë hollë...

Oriz i gatuar me hot dog dhe karrota

1.Në një tigan ngrohjen mesatare, shkrini gjalpin. 2.Shtoni qepët, karrotat dhe hot dog-ët dhe gatuajini deri sa qepët të bëhen të tejdukshme 3-5 minuta. 3.Shtoni hudhrën dhe gatuajeni rreth 1 minutë. 4.Shtoni vajin e susamit në tigan dhe lereni...

Oriz me perime dhe salcë të ëmbël të përgatitur...

Një recetë e pazakontë dhe e shijshme, një mënyrë e mirë e mirë për të përdorur perimet që keni në frigorifer në mënyrë të thjeshtë e të shijshme. Me ndihmën e salcës së ëmbël, orizi basmat me perime do...