Oriz i gatuar me hot dog dhe karrota

1 lugë çaji gjalpë
1/2 qepë e copëtuar imët
3 karrota të mesme, të qëruara
2 hot dog
1 karafil hudhër, e grirë
1 lugë vaj susami
2 1/2 filxhan oriz të bardhë
2 vezë, të rrahura lehtë
2/3 filxhan bizele te ngrira
2 lugë çaji salcë soje
1 qepë të njomë

1.Në një tigan ngrohjen mesatare, shkrini gjalpin.
2.Shtoni qepët, karrotat dhe hot dog-ët dhe gatuajini deri sa qepët të bëhen të tejdukshme 3-5 minuta.
3.Shtoni hudhrën dhe gatuajeni rreth 1 minutë.
4.Shtoni vajin e susamit në tigan dhe lereni të nxehet 1 minutë pastaj shtoni orizin dhe gatuajeni për 3 minuta.
5.Shtoni orizin në një anë të tiganit dhe shtoni vezët.
6.Pastaj shtoni bizelet dhe salcën e sojes dhe përzijini për të kombinuar.
7.Sherbejeni me qepët jeshile sipër.

Lini një koment