Oriz me domate dhe hudhër: Receta e famshme spanjolle

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
50 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër
¼ qepe mesatare, e grirë imët
½ spec i kuq i grirë imët
2 gota oriz kokërrgjatë i bardhë
2 gota lëng pule
1 gotë salcë domateje
Lëngu i gjysmë limoni
1 lugë ҫaji hudhër pluhur
1 lugë ҫaji piper i kuq djegës
Majdanoz i freskët për servirje
1 lugë ҫaji rigon
½ lugë ҫaji kumin
Kripë dhe piper

Në një tigan të thellë në nxehtësi mesatare, ngrohni vajin. Shtoni qepën dhe specin dhe gatuajini për 3-4 minuta derisa të zbuten.

Shtoni orizin dhe trazojeni vazhdimisht derisa të skuqet dhe të marrë një ngjyrë të artë, 4-6 minuta. Shtoni lëngun e pulës, salcën e domates, lëngun e limonit, piperin e kuq, hudhrën pluhur, rigonin dhe kuminin. Sipas shijes shtoni kripë dhe piper.

Rrisni nxehtësinë dhe ҫojeni drejt zierjes. Pasi të marrë një valë, uleni sërish në temperaturë të ulët dhe vendosini kapakun. Lëreni derisa lëngu të ketë shteruar për 15-18 minuta.

Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të qendrojë për 3-4 minuta përpara se të hapni kapakun.

Shpërndajeni në pjata dhe hidhini përsipër gjethe majdanozi të freskët të grirë.

Komento