Sugjerojmë:

Oriz me fruta deti, gati në pak minuta

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
25 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
1 lugë gjelle vaj ulliri
1 presh ose qepë e prerë në feta
110 g sallam chorizo të grirë
1 lugë turmerik
300 g oriz me kokërr të gjatë
1 l lëng pule të nxehtë
200 g bizele të ngrira
400 g përzierje frutash deti të shkrira

Ngrohni vajin në një tigan të thellë dhe më pas zbutni preshin për 5 minuta pa u skuqur. Shtoni chorizo-n dhe skuqeni derisa të lëshojë yndyrën e tij.

Përzieni turmerikun dhe orizin derisa të mbulohen nga vaji, më pas derdhni lëngun. Lëreni të vlojë, më pas ziejini për 15 minuta, duke e përzier herë pas here.

Hidhni bizelet dhe gatuajeni për 5 minuta, më pas përzieni frutat e detit,derisa orizi të jetë gatuar. Shtojini erëza dhe shërbejeni menjëherë me copa limoni.

Komento