Arkiva e etiketave: lekura

Gjërat që nuk duhet të bëni nëse keni lëkurë...

Jeni lodhur duke pasur një lëkurë që shkëlqen nga yndyra kudo që shkoni? Jo vetëm produktet që  përdorni për kujdesin ndaj lëkurës ndihmojnë në reduktimin e yndyrës së tepërt. Edhe ushqimet që hani kanë shumë ndikim. Duke pasur më...

Ushqimet si produkte kozmetike. Trupi juaj do të jetë...

Ushqimet tuaja të preferuara nuk janë vetëm për tu ngrënë, por edhe për t’u zbukuruar. Mos u habisni! E dini se sa maska e trajtime shtëpiake mund të bëni me produktet ushqimore? Më poshtë po ju tregojmë disa ushqime...

Dieta ‘pro’ dhe ‘kundra’ lëkurës së yndyrshme

Jeni lodhur duke pasur një fytyrë të yndyrshme? Jo vetëm produktet që përdorni kundra lëkurës së yndyrshme ju ndihmojnë, edhe ushqimet kanë një rol të rëndësishëm gjithashtu. Duke konsumuar më shumë ushqime specifike e duke ndenjur larg disa të...

6 ushqimet më të mira antirrudhë. Duhet të lëmë...

Dieta  jonë ka ndikim edhe në plakjen e lëkurës. Rrudhat janë shenjat e para të plakjes dhe kur shfaqen, na shqetësojnë shumë. Ne përpiqemi t’i parnadalojmë ato sa më shpejt të mundemi duke përdorur trajtime të ndryshme, por edhe...

8 të mirat që i ndodhin trupit tuaj nëse...

Të gjithë i kemi provuar hudhrat. Dikush i ha më shumë, e dikush më pak. Por a e dini se vlerat e këtij ushqimi nuk kufizohen vetëm e mbrojtuara ndaj gripit? Më poshtë Neps, do ju rendisë 8 përfitime...

Lëkura juaj do t’ju falenderojë pasi të konsumoni këto...

Një dietë e pasur me ushqime antioksidante nuk është  e mirë vetëm për shëndetin tuaj, është e mrekullueshme për lëkurën tuaj. Radikalet e lira të formuara nga dëmtimet oksiduese përshpejtojnë procesin e plakjes. Ushqime të pasura me antioksidantë mund të...

5 arsye për të shpëlarë flokët me uthull molle

U jep shkëlqim flokëve dhe ekuilibron pH. Uthulla e mollës e tretur në ujë, ëshë një medikament natyral për të pastruar dhe për t’u dhënë shkëlqim flokëve. Ja pesë arsye për ta aplikuar atë në lëkurën e kokës dhe...

E mirë për lëkurën dhe kockat. Ja receta e...

Kolagjeni është proteina më e bollshme në trupin e njëriut, por me kalimin e moshës ai prodhohet gjithnjë e më pak. Ky zvogëlim i kolagjenit, shkakton rënien e elasticitetit të lëkurës, çka ndikon në shfaqjen e parakohshme të rrudhave,...

Lëkurat e hudhrës. Pse duhet t’i ruajmë dhe të...

Hudhrat e përmirësojnë shumë shijen e pjatave tona, përpos vlerave ushqimore që kanë. Por ne i përdorim të qëruara dhe lëkurat e tyre i hedhim në plehra. Ky është një gabim! Lëkurat e hudhrave nuk duhen hedhur në plehra,...