Sugjerojmë:

8 të mirat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani hudhra çdo ditë

Të gjithë i kemi provuar hudhrat. Dikush i ha më shumë, e dikush më pak. Por a e dini se vlerat e këtij ushqimi nuk kufizohen vetëm e mbrojtuara ndaj gripit?

Më poshtë Neps, do ju rendisë 8 përfitime të pabesueshme që trupi juaj merr, nëse konsumoni rregullisht hudhra:

Ju do të bëheni më tërheqës
Hudhra i bën meshkujt më tërheqës. Megjithatë, gjithmonë është thënë se era e hudhrës dekurajon çdo dëshirë për të komunikuar. Por studimet e fundit tregojnë se kjo është gabim. I vetmi kufizim është se një mashkull duhet të hajë 2 thelpi hudhra, 12 orë përpara një takimi, për të bërë përshtypje tek një grua. Eshtë e vështirë për shkencëtarët të shpjegojnë këtë fenomen.

Sistemi juaj imunitar do të përmirësohet
Shkencëtarët kanë konfirmuar edhe një herë se duhet të hamë hudhra rregullisht për të mos u sëmurur gjatë dimrit. Kjo sepse përmban grumbull vitaminash, vajra të dobishme dhe aminoacide. Për më tepër, ajo ka allicin, një përbërës organik që vret bakteret dhe kërpudhat.

Një shënim i rëndësishëm: Hudhra duhet të jetë e freskët për t’ju mbrojtur nga sëmundjet.

Presioni i gjakut do të stabilizohet
Shto hudhër në dietën tënde nëse vuan nga presioni i lartë i gjakut. Ajo zgjeron enët dhe zvogëlon presionin arterial. Dhimbjet e kokës, si dhe ngarkesa në zemër, do të zhduken së bashku me presionin e lartë të gjakut. Për të kuruar hipertensionin, duhet të hani 4 thelpi të hudhrave çdo ditë. Për më tepër, hudhra zvogëlon nivelin e ‘kolesterolit të keq’ në gjak me 10-15%. Çfarë do të thotë kjo? Rreziku i marrjes së sëmundjeve të zemrës ose goditjes së sëmundjes zvogëlohet me gati dyfish. Megjithatë, mbani mend se kjo metodë nuk mund të përdoret si terapi e vetme dhe duhet të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se ta përdorni për këtë qëllim.

Memoria juaj do të përmirësohet
Hudhra përmban një mori komponentësh që parandalojnë plakjen e trurit dhe nuk kushton shumë. Njerëzit e moshuar që e konsumojnë zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së Alzheimerit, ndërsa të rinjtë mund të përmirësojnë kujtesën e tyre dhe të rrisin produktivitetin e trurit. Ajo çka duhet të bëni është të hani hudhra në baza të rregullta.

Qëndrueshmëria juaj do të rritet
Hudhra e bën zemrën dhe muskujt të punojnë më efektivisht. Nëse merreni me sport, atëherë konsumi i këtij produkti do të përmirësojë rezultatet tuaja. Në Greqinë e Lashtë, kur askush nuk dinte për doping, sportistët olimpikë  ushqeheshin me hudhër, gjë që i bëri ata të vraponin dhe të kryenin qëllimin e vënë më mirë se konkurrentët e tyre. Për më tepër, hudhra ishte e dobishme edhe për njerëzit që nuk ishin të lidhur me sportin, sepse redukton lodhjen dhe rrit produktivitetin.

Lëkura dhe flokët tuaja do të përmirësohen gjithashtu

Flokët: Hudhra nxit rritjen e flokëve duke i bërë ato më të gjata dhe më të trasha.
Lëkura. Fibroblastet (qelizat përgjegjëse për rinovimin e lëkurës) kanë një reagim pozitiv ndaj hudhërës. 2 thelpi të ngrëna çdo ditë janë të mjaftueshme për të zhvilluar prodhimin e kolagjenit natyror dhe elastinën.
Mbrojtja nga dielli. Komponentët që përmban hudhra mbrojnë nga plakja. Rrezet e diellit nuk do ta thajnë lëkurën nëse konsumoni më shumë hudhra.

Dhimbjet e dhëmbit do të reduktohen
Për shkak të vetive të tij antibakteriale dhe antimykotike, hudhra është e mirë për zgavrën e gojës. Ajo vret mikrobet e dëmshme dhe shëron mishrat e skuqur. Për më tepër, zvogëlon rrezikun e dëmtimit të dhëmbëve. Prandaj, nëse filloni të hani hudhra rregullisht, nuk do të keni nevojë të shihni stomatologun tuaj shumë shpesh.

Do filloni të humbni peshë
Si rezultat i reaksioneve komplekse kimike, hudhra shkatërron depozitat yndyrore. Hudhra bllokon shtimin e peshës kur ndodh një dietë e papërshtatshme dhe e pabalancuar. Djeg kaloritë e tepërta që hyjnë në trup. Natyrisht, funksionon vetëm nëse hani sasinë e duhur të hudhrave./neps.al

Lini një koment