Arkiva e etiketave: finok

Finok në tavë

Nxehni furrën në 200C dhe vendosni një tigan me ujë të kripur të vlojë. Hiqni majat e finokut dhe më pas priteni në copa. Ziejini për 5-6 minuta, më pas kullojini mirë. Vendosini në tavë, kriposini dhe spërkatini me...

Levrek në furrë me finok dhe ullinj

Ngroheni furrën në 200 gradë. Shpëlani dhe thani peshkun. Spërkateni kripë, pastaj mbusheni në brendësi me disa feta finok, limon dhe borzilok. Shpërndani ullinjtë dhe finokun e mbetur, borzilokun dhe limonin në një tavë për pjekje. Sipër vendosim levrekun....

Sallatë me finok dhe patate, super e thjeshtë në...

1.Para si gjithash, hiquni lëkurën patateve dhe ziejini në ujë të kripur për 15 minuta. 2.Më pas pritini në feta patatet dhe finokët në copa. Vendosini në një tas dhe hidhuni kripë, vaj ulliri, piper të kuq dhe shafran...

Një sallatë e lehtë dhe tepër e shijshme me...

1.Para si gjithash, hiquni lëkurën patateve dhe ziejini në ujë të kripur për 15 minuta. Më pas pritini në feta patatet dhe finokët në copa. 2.Vendosini në një tas dhe hidhuni kripë, vaj ulliri , piper të kuq dhe...

Çajrat bimorë që na ndihmojnë me shqetësimet në stomak

I keni parasysh zhurmat që bën stomaku kur jemi të uritur? Në fakt, zhurma e stomakut ose kërcitja e zorrëve siç e quajmë ne, nuk është diçka serioze. Është shumë normale për traktin tuaj gastrointestinal të bëjë zhurmë, pasi...

Lëng me lakër të kuqe dhe finok, antioksidant dhe...

Është një perime shumë e lirë në çmim, por shumë e pasur në vitamina. Po flasim për lakrën e kuqe. Për të shijuar benefitet e saj, ju prezantojmë me një recetë ku kombinimi me finokun e bën të shijshëm...