Sugjerojmë:

Levrek në furrë me finok dhe ullinj

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
40 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
2 levrekë të pastruar nga luspat dhe të brendshmet
1 finok i prerë në feta të holla
1 lugë gjelle vaj ulliri
1 limon i prerë në feta
1 tufë borzilok
1 grusht ullinj të zinj

Ngroheni furrën në 200 gradë. Shpëlani dhe thani peshkun.

Spërkateni kripë, pastaj mbusheni në brendësi me disa feta finok, limon dhe borzilok.

Shpërndani ullinjtë dhe finokun e mbetur, borzilokun dhe limonin në një tavë për pjekje.

Sipër vendosim levrekun. Lyejini peshqit me vaj dhe piqini për rreth 30 minuta ose derisa të gatuhet dhe të fillojë të skuqet.

Komento