Arkiva e etiketave: buka

7 ushqimet që kanë më shumë kripë nga sa...

A e dinit se sasia e rekomanduar e kripës është rreth 2300 mg në ditë? Sipas statistikave, amerikanët janë populli që konsumon më shumë kripë në botë. Kjo edhe për shkak të konsumit të madh të ushqimit të përpunuar...

Buka që duhet të provoni këtë mëngjes

1.Fillimisht presim bukën në kubikë të vegjël, e vendosim në një tas dhe shtojmë pak kripë. Më pas e zbusim me qumësht dhe e lëmë mënjanë.2.Në një tigan skuqim pançetën. Shtojmë qepët e njoma ( vetëm pjesën e bardhë)...

Ju plak më shpejt dhe shkakton probleme me lëkurën....

Gjithnjë e më shumë njerëz po ndalojnë së ngrëni bukë dhe po përpiqen të ndjekin dieta, të cilat nuk përmbajnë karbohidrate. Shumë blogere kanë ndarë me publikun, se çfarë ka ndodhur me trupin e tyre në momentin që kanë...

Ju ka mbetur bukë? Mund ta bëni kek si...

Shpesh na mbetet  bukë në shtëpi dhe gjëja e parë që na vjen në mendje është ta hedhim në plehra. Por nëse edukohemi me riciklimin si një mënyrë për të kursyer, por edhe për të qenë më ekologjikë, ka...

Me 3 përbërës. Bukë Toskane

Tipike e zonës së Toskanës, kjo bukë pa kripë u jep shije ushqimeve dhe pjatave me të cilat shoqërohet. Gjithashtu, buka e përgatitur në shtëpi reziston më gjatë dhe është më e shëndetshme. Përbërësit: 700 gr miell 00 ½...

Qofte me bukë dhe erëza

Një pjatë e dytë vegjetariane me qofte të buta të aromatizuara me bimë aromatike, me salcë domatesh, ideale për një darkë të lehtë. Qoftet me bukë dhe erëza janë të thjeshta për t’u përgatitur dhe shumë ekonomike, perfekte për...