Arkiva e etiketave: bajame

Ëmbëlsirë me kumbulla të kuqe dhe bajame

Ngrohni furrën në 180C. Hidhni kumbullat, kanellën, lëkurën e limonit dhe konjakun, nëse e përdorni, së bashku në një tas, më pas lërini derisa të bëni brumin. Shndërroni në krem gjalpin dhe sheqerin me një rrahëse elektrike, shtoni vezët...

Antipastë me fiq, mjaltë dhe bajame

Pritini fiqtë në gjysmë. Hidhni sipër kosin, më pas spërkateni me mjaltë. Spërkateni me kanellë dhe disa bajame të thekura të grira. Ruaj Recetën

Ajo blanco, supa spanjolle me bajame

Procesojini përbërësit me 350 ml ujë dhe 1 lugë kripë në blender. Lëreni supën të ftohet në frigorifer për rreth 1 orë dhe më pas shërbejeni me pak vaj dhe pak piper të zi. Ruaj Recetën

Biskota të thjeshta me bajame

Ngroheni furrën në 170C dhe piqini bajamet për 5-10 minuta derisa të marrin një ngjyrë të zbehtë të artë. Përzieni së bashku gjalpin, sheqerin, rumin dhe pak kripë, më pas shtoni miellin derisa brumi të bashkohet. Pritini copa-copa bajamet...

Kek me bajame

Ngrohni furrën në 180 gradë. Lyeni me yndyrë një tavë të rrumbullakët për kek dhe shtroni pjesën e poshtme me letër furre.     Në një tas mesatar, përzieni së bashku miellin e bajameve, miellin semolina, pluhurin për pjekje dhe...

Toptha çokollate me bajame dhe hurma arabie

1.Vendosni të gjithë përbërësit në një procesor ushqimi dhe përpunojeni për 2-3 minuta, ose derisa të formohet një top brumë ngjitës. 2.Ndajeni brumin në toptha të vegjël dhe pudroseni me kakao në të gjitha anët. 3.Ruajini në një enë...

7 super ushqimet e osteoporozës

Ushqimet e pasura në kalcium dhe vitaminë D janë shumë të mira për densitetin e kockave. Këto të dyja janë thelbësore kur bëhet fjalë për kockat, por gjithashtu shumë luajnë një rol shumë të rëndësishëm edhe vitamina C, kaliumi...

Smoothie me mango dhe banane që mëngjesi të jetë...

1.Qëroni dhe copëtoni mangon dhe vendoseni në një blender me qumësht të skremuar, kos natyral me pak yndyrë, vakt bajame, mjaltin dhe disa kuba akulli. 2.Përziejeni derisa të bëhet masa kremoze për smoothie. 3.Ndajeni në 2 gota. Ruaj Recetën

Bajame të karamelizuara vetë

Janë ëmbëlsira të cilave nuk u themi dot jo kur i shohim përballë. Të ëmbla në shije, të kripura në çmim, por tani do të mësojmë t’i përgatisim vetë. Përbërësit: 150 gr bajame 120 gr sheqer 35 gr ujë...