Kura e thjeshtë që do ju shpëtojë nga djegia e diellit në pak minuta

Me frekuentimin e plazhit një ndër problemet kryesore që lind, është edhe djegia e lëkurës. Kjo vjen nga mbiekspozimi i tepërt ndaj rrezeve të diellit dhe nga mos-mbrojtja me krem.

Dermatologët këto kohë janë vazhdimisht në përpjekje e sipër për t’i sensibilizuar të gjithë që të kujdesen siç duhet për lëkurën tuaj. Kujdesja vlen sigurisht edhe në terma afatgjatë, pasi kush do donte një lëkurë të plakur e me njolla para kohe?

Një kurë natyrale që ju vjen në ndihmë në rastet e djegies së rëndë është çaji i kamomilit.

Si ta përdorni?

Ju nevojitet:

  • 10 bustina çaji kamomil
  • 1 litër ujë

Image result for ice cubes with camomile

Udhëzime:

  • Në një tenxhere me ujë vendosni për të zierë kamomilin.
  • Pas kësaj e lini të ftohet dhe kalojeni në format e akullit.
  • I lini në ngrirje për disa orë dhe pas kësaj mund t’i vendosni në zonën e djegur.
  • Kamomili do ju japë një ndjesi të paparë qetësie./neps.al 

Lini një koment