Nga limoni tek spinaqi, këto janë ushqimet e bukurisë!

Ka një shans që ulja e temperaturave këtë muaj tashmë të ketë sjellë dëm në lëkurën tuaj. Dhe ndërsa kalimi te kremrat hidratues më të rëndë, një pjesë e enigmës shpesh neglizhohet: dieta.

Por, sipas nutricionistit Kimberly Snyder, ju mund të pësoni një ndryshim rrënjësor  në lëkurë, duke e perfeksionuar në vetëm një javë duke konsumuar këta përbërës kryesorë natyralë, të cilët sigurojnë një çehre më të shëndetshme. Mbi të gjitha, ju jeni ajo që hani.

1.Limonët

Snyder sugjeron që çdo klient të fillojë ditën e tij me pak ujë të nxehtë dhe limon. Ajo detoksifikon trupin duke ndihmuar sistemin tuaj të tretjes dhe mëlçinë të eleminojnë shpejt mbeturinat.

2.Patate e ëmbël

Shtimi i këtyre niseshteve të pasura me beta-karotinë në dietën tuaj të përditshme në të vërtetë mund të luftojë çehren pa shkëlqim. Kjo është për shkak të kombinimit magjik për shkëlqimin e lëkurës të Vitaminës A dhe Vitaminës C.

3.Bajame

Ndërsa me siguri tashmë e dini që bajamet janë një meze e  lehtë për shëndetin, ato janë gjithashtu një ushqim bukurie, pasi janë të mbushura me Vitaminë E.

4.Farërat Chia

Këto fara për luftimin e radikalëve të lirë janë të mbushura me minerale dhe fibra dhe ekuilibrin perfekt të acideve yndyrore thelbësore.

5.Ananasi

Ananasi përmirëson  tretjen, duke zvogëluar inflamacionin dhe duke hequr toksinat nga trupi. Për më tepër, ndihmon gjithashtu në prodhimin e kolagjenit.

6.Panxhar

Antioksidantët e fuqishëm në panxhar ndihmojnë në luftimin e shenjave të plakjes për ta mbajtur lëkurën të fortë dhe rinore.

Kombinimi i tyre i mineraleve dhe vitaminave (folat, Vitaminë A, kalium dhe magnez) stimulon prodhimin dhe riparimin e qelizave, duke mbrojtur lëkurën nga plakja e parakohshme dhe rrudhat.

7.Fiq

Farat e vogla të këtij fruti janë të ngopura me lëndë ushqyese që ndihmojnë në pastrimin e rrugëve të tretjes nga toksinat dhe mukusit, të cilat, sipas Snyder, mund të parandalojnë që lëndët e rëndësishme ushqyese të hyjnë në lëkurë.

8.Spinaq

Kjo bimë jeshile me gjethe ka shumë vitaminë A, e nevojshme për rritjen e lëkurës dhe flokëve. Spinaqi është gjithashtu i ngarkuar me Vitaminë C, e domosdoshme për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e kolagjenit.

9. Hurma Arabie

Hurmat janë të pasura me fibra dhe një trajtim i përsosur i ëmbël për të ndihmuar në pastrimin. Ata janë të pasur me baker, i cili është një mineral i rëndësishëm që ndihmon trupin të thithë hekurin dhe të formojë kolagjenin dhe qelizat e kuqe të gjakut.

Lini një koment