Kuzhinë spanjolle

Qepë të mbushura me mish, proshutë dhe kërpudha

1.Si fillim ngrohni furrën në temperaturën 210 gradë. 2.Pastaj pastroni qepët dhe prejini në njërën anë. 3.Hiqni pjesën e brendshme. 4.Ndërkohë, në një tas të madh miksoni mishin e grirë, kërpudhat, majdanozin, sheqerin, salcat dhe thërrimet e bukës. 5.Përziejini...

Receta spanjolle: Oriz i gatuar me domate dhe speca

1.Nxehni vajin në një tigan të thellë mbi nxehtësinë mesatare. 2.Shtoni oriz, qepë, dhe speca deri sa orizi të bëhet kaf dhe qepët janë zbutur. 3.Shtoni ujë dhe domate. 4.Hidhni specin djegës pluhur dhe kripë. 5.Përzijini dhe gatuajeni për...

Kesadijas me kërpudha, djathë dhe fasule

1.Shkrini 1 lugë gjelle gjalpë në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare.2.Shto kërpudha, 1/2 lugë çaji kripë dhe disa grimca piper.3.Gatuajeni deri sa të zbuten , 5 -7 minuta.4.Shtoni 1 lugë gjelle gjalpë, qepë të kuqe dhe hudhër...

Paella ylber, me perime dhe plot shije

Nxehni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësi mesatare.  Shtoni preshin dhe gatuajeni duke e trazuar shpesh, derisa të zbutet, rreth 5 minuta. Shtoni kungujt, speca dhe hudhër dhe gatuajini, duke e trazuar shpesh, për 2 minuta. Shtoni...

Për 15 minuta është gati, supë me domate dhe...

1.Pasi t’i keni larë mirë vendosini të gjithë përbërësit në një blender. 2.Grijini mirë deri sa të jetë përfituar një masë kremi. 3.Transferojeni kremin nga blenderi në një tigan të madh dhe zijeni mbi ngrohje të ulët për 10...

Pasta të ftohta me avokado dhe domate

Vëmë makaronat të ziejnë me ujë të valuar dhe kripë. Kur makaronat duan edhe fare pak që të ziejnë, në një tas të madh hedhim domatet dhe tulin e avokados, pasi i kemi qëruar lëkurën dhe i kemi hequr...

Lazanja me patëllxhanë dhe rikota

Kaurdisni domatet me qepën, karotën, hudhrën dhe kaperit. Lërini për rreth 30 minuta në zjarr dhe më pas hiqini. Prisni patëllxhanët në feta rreth 1 cm, piqini në skarën e sobës dhe kripini. Merrni një tavë dhe lyejeni me...

Si të përgatisësh Sangria: Pijen spanjolle më të shijshme...

1.Në një kanë të madhe, shtoni mollët, portokallet dhe sheqerin dhe trazojini me një lugë druri për 45 sekonda. 2.Shtoni lëngun e portokallit dhe konjakun dhe trazojini sërish për 30 sekonda. 3.Shtoni verën e kuqe dhe trazojeni përzierjen. Provojeni...

Tacos me avokado të pjekura në furrë

1.Ngroheni furrën në 220 gradë dhe shtroni një fletë pjekje. 2.Në një tas të vogël, hidhni së bashku miellin dhe ¼ lugë çaji kripë dhe piper. 3.Në një tas tjetër hidhni të bardhat e vezëve. 4.Në një tas të...