Si të bëni vetë ekstraktin e vaniljes

Sapo të mësoni si të bëni vetë ekstraktin e vaniljes, nuk do ta blini më kurrë në dyqan. Kjo është një recetë e thjeshtë që kërkon vetëm dy përbërës.

Nje ekstrakt i mirë vaniljeje, mund ta çojë shijen e pjatave tuaja në në një nivel tjetër. Alkooli që rekomandohet të përdoret në këtë rast është vodka, pasi ka një shije neutrale dhe nuk zbeh aromën e kanellës.

A 4-step photo collage for how to make your own vanilla extract

Përbërësit:

  1. 3 shkopinj vaniljeje
  2. 1 gotë vodka

Përgatitja:

  1. Prisni përgjysmë shkopinjtë e vaniljes.
  2. Vendosini ato në një shishe të mbyllur. Brenda shtoni dhe vodkën, derisa shkopinjtë të jetë zhytur tërësisht në të.
  3. Mbylleni shishen dhe ruajeni në një vend të errët për të paktën 6 javë.
  4. Pas 6 javësh mund të filloni të përdorni ekstraktin e vaniljes, duke e tundur shishen para përdorimit./neps.al 

Lini një koment