Kuzhinë shqiptare

Makarona me salcë specash të kuq dhe djathë

1.Nxehni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare. 2.Shtoni qepë dhe hudhër dhe lërini të skuqen për 10 minuta. 3.Shtoni specat dhe lërini deri sa të thahen. 4.Hiqini nga nxehtësia dhe lerini të ftohen pak. 5.Hidheni përzierjen në një...

Krepa të kripur, me djathë dhe presh

1.Përgatitja e krepave:2.Në një tas hedhim me sitë miellin, kripën dhe qumështin.3.I përziejmë me rrahësin e vezëve me dorë deri sa të mos kemi kokrra te brumi.4.Shtojmë vezët, të cilat i kemi përzier më parë me pirun.5.I përziejmë derisa...

Bukë me mocarela

1.Në një enë hidhni përbërësit për brumin pa mocarelën, përzijini mirë deri sa të formohet një masë homogjene brumi i butë. 2.Hidheni brumin në një hapësirë me pak miell dhe ngjesheni me dorë. 3.Lëreni brumin të vijë pak dhe...

Biskota me bajame, super të thjeshta në përgatitje!

1.Kombinoni të gjithë përbërësit në një enë dhe i përzieni mirë.2.Punojeni mirë masën derisa të bëhet kompakte.3.Hapeni brumin si një petë e zakonshme (pak e trashë).4.Në varësi të formave që keni, krijoni me to biskotat tuaja të preferuara.5.I vendosni...

Si të gatuani ëmbëlsirën tradicionale shqiptare: Shëndetlie

1.Ndezim paraprakisht furrën në temperaturën 180° C. 2.Në një tas, me rrahësen e vezëve përziejmë vezët me sheqerin për 2 minuta, shtojmë gjalpin, mjaltin, kripën, miellin, vaniljen, sodën me sitë, arrat dhe e punojmë brumin me lugë druri. 3.Hedhim...

Supë me hithra dhe perime, me shije dhe vlera...

1.Vendosni tenxheren në zjarr dhe hidhni në të lëngun e perimeve, qepën, hudhrën, copat e patateve dhe karrotave. 2.Kur të marrë lëngu valë, uleni temperaturën dhe lëreni të ziejë për pesë minuta. 3.Më pas shtoni hithrat dhe prisni sërish...

Hashure me fruta të thata, shegë dhe mjaltë për...

1.Lajmë grurin dhe e shtojmë në një enë të thellë. 2.Shtojmë ujin me pak kripë dhe e zjejmë në zjarr të ngadaltë për gati 1-2 orë. 3.Pasi gruri është zjerë dhe ka trashur ujin e largojmë nga zjarri dhe...

Pastiço me karrota dhe lakër brukseli, një nga recetat...

1.Lani e pastroni mirë perimet dhe vendosini të ziejnë për rreth 20 minuta. 2.Në një enë hidhni vezët dhe rrihini duke shtuar pak nga pak qumështin dhe djathin. 3.Shtojmë gjithashtu edhe perimet e ziera dhe i trazojmë vazhdimisht. 4.U...

Pulë në tigan që të lëpini gishtat!

1.Si fillim lani mishin dhe kullojeni. Hidheni në një tigan me pak vaj ulliri dhe shtoni qepën e karotat e prera hollë. 2.Më pas shtoni hudhrat, kripë, piper e erëza dhe lërini të skuqen për pak. 3.Më pas shtoni...