Sugjerojmë:

Kek me shërbet dhe arrë kokosi

3 vezë të mëdha
1 filxhan çaji kos
1 filxhan çaji sheqer kaf
70 gr gjalpë
1 filxhan vaj luledielli
2 filxhanë çaji miell
1/2 filxhan çaji arrë kokosi me grimca
1 lugë çaji sodë buke
1 bustinë vanilje

1.Në një tigan tretni gjalpin dhe pasi ka shkrirë hidheni në një tas bashkë me vajin dhe sheqerin.

2.Filloni t’i rrihni deri sa të shkrihet sheqeri dhe  shtoni një nga një vezët.

3.Më pas shtoni miellin, sodën, arrën e kokosit, vaniljen dhe trazojeni me mikser.

4.Masën e krijuar të kekut hidheni në një tavë të lyer më parë me gjalpë.

5.Piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë C, për rreth 40 minuta ose deri sa keku të jetë pjekur plotësisht.

6.Pasi keku është pjekur priteni në forma dhe sipër hidhni shërbetin si për bakllava.

7.Ju bëftë mirë!

Receta nga: bonbon_taste

Lini një koment