Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: sallata

Sallatë e freskët me mish pule, kërpudha e selino

Freskia e selinos kombinohet shumë mirë me shijen e mishit dhe delikatesën e kërpudhave. Sallata me pula, kërpudha e selino është shumë mirë e asimilueshme nga organizmi ynë. Përbërësit për 4 persona: 600 gram gjoks pule i gatuar 4...

Sallatë pule me salcë kosi

E lehtë, e asimilueshme dhe e shëndetshme, por në të njëjtën kohë super e shijshme…kjo sallatë duhet provuar sa më shpejt! Përbërësit për 4 persona: 300 gram gjoks pule 2 karota 300 gram sallatë mikse (marule, spinaq, etj) 5...

Vinaigrette limoni: Përzierja që iu jep shije sallatave

1.Nëse në këtë recetë do të përdorni qepën, duhet të përdorni një blender për të homogjenizuar përbërësit dhe për të integruar plotësisht qepën. Nëse nuk përdorni qepën, miksojini përbërësit në një tas qelqi me rrahëse vezësh. 2.Nëse përdorni blender,...

4 gjërat e pabesueshme që i ndodhin trupit tuaj...

Ngrënia e bajameve për hir të së vërtetës mund të shpëtojë jetën tuaj.  Në një studim, Shoqata Amerikane e Zemrës zbuloi se konsumimi i ulët i bajameve rrit shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ndër frutat e thata, bajamet...

Sallata e duhur për të shoqëruar vaktet tuaja është...

Lani mirë rrepat e kuqe dhe pritini në feta të holla. Merrni një pjepër të pjekur, ndajeni përgjysmë, hiqini farat, qërojeni dhe pritjani tulin në kubikë. Në një tas shtoni një lugë uthull të bardhë, 3 lugë vaj ulliri,...

Një nga sallatat më të mira të verës, me...

1.Në një tas të madh sallate kombinoni sallaten jeshile dhe domatet. 2.Në tas të vogël kombinoni majonezen, kremin e kosit dhe uthullen. 3.Hidhni siper sallatës kremin e përgatitur dhe proshutën 4.Shërbejeni direkt! Ruaj Recetën

Kjo do të jetë sallata juaj e preferuar e...

E freskët dhe e shëndetshme, sallata është një pjatë shoqëruese perfekte për t’u konsumuar krudo dhe për të shoqëruar çdo lloj pjate të dytë. Kjo sallatë me rrepa do të jetë e preferuara juaj këtë verë jo vetëm për...

Sallata me domate qershi dhe borzilok që ka veti...

Sallatat bëjnë pjesë tek pjatat më të shëndetshme në planet. Të përgatitura me përbërës të freskët dhe ‘dressings’ e duhura, ato e furnizojnë trupin me vitamina, minerale, fibra dietike, antioksidantë dhe enzima bimore. Kjo sallatë ka veti shëruese dhe...

E thjeshtë dhe me pak kalori, kjo sallatë me...

Vendosini rukolën, barishtet dhe luleshtrydhet në një tas mesatar dhe hidhni vaj ulliri, lëng limoni, kripë dhe piper. Kontrolloni për erëza dhe rregulloni sipas shijes tuaj. Ruaj Recetën