KËSHILLA/ Shëndet

4 gjërat e pabesueshme që i ndodhin trupit tuaj nëse hani bajame çdo ditë

Ngrënia e bajameve për hir të së vërtetës mund të shpëtojë jetën tuaj.  Në një studim, Shoqata Amerikane e Zemrës zbuloi se konsumimi i ulët i bajameve rrit shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ndër frutat e thata, bajamet janë të preferuarat jo vetëm për shijen e tyre, por edhe për përfitimet që i japin trupit tonë.

Neps.al ju rendit më poshtë 4 përfitime:

Redukton aknet

4 Things That Happen to Your Body If You Start to Eat Almonds Every Day

Bajamet janë të mbushura me vitaminë E dhe antioksidantë që mund t’ju ndihmojnë të kuroni aknet dhe të rigjeneroni lëkurën tuaj nëse mund t’i “rezistoni” niveleve të larta të omega-6.

Ju ndihmon të trajtoni diabetin 

4 Things That Happen to Your Body If You Start to Eat Almonds Every Day

Ky studim tregoi se pacientët që vuajnë nga diabeti i tipit 2 ka të ngjarë të shohin që gjendja e tyre fizike të përmirësohet duke ngrënë bajame në baza ditore. Jo vetëm që ato ndihmojnë në bllokimin e arterieve duke ulur “kolesterolin e keq”, por ato gjithashtu kontribuojnë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak falë mineraleve të tyre.

Ju ndihmon ta merrni veten më shpejt pasi keni lindur 

4 Things That Happen to Your Body If You Start to Eat Almonds Every Day

India ka një traditë të gjatë të ngrënies së bajameve si një ilaç natyral për të rregulluar florën e zorrëve dhe për të fituar energji. Bajamet janë një përbërës thelbësor në dieta dhe shpesh u rekomandohen grave pas lindjes për t’i ndihmuar ato të shërohen shpejt dhe të shmangin shenjat e strijave.

Mund t’i bëjë bebet tuaja më të zgjuara

4 Things That Happen to Your Body If You Start to Eat Almonds Every Day

Bajamet mund të përmirësojnë aktivitetin e trurit. Ngrënia e 74 gram bajameve në javë mund ta bëjnë fëmijën tuaj më të zgjuar, sipas një studimi të kryer nga shkencëtarët spanjollë që vëzhguan 2,208 gra shtatzëna. Fëmijët u monitoruan atëherë kur ishin 1, 5 dhe 8 vjeç. Fëmijët, nënat e të cilëve hanin bajame gjatë shtatzënisë morën më shumë pikë në testet e tyre të inteligjencës.

Si mund t’i konsumoni bajamet?

Mund t’i konsumoni të gjalla, por edhe si pjesë e recetave të ndryshme. Vlerat që marrim prej tyre në të dyja rastet janë thuajse njëlloj.

Ne ju sugjerojmë për shembull recetën e famshme të qiqrave në hell. Si t’i përgatisësh? Më mirë, mos i hyj fare asaj pune sepse SnapFood ta sjell me një klik.

Kjo sallatë përmban spinaq, qiqra pikante, karotë, sallatë, rrush të thatë, majdanoz, bajame të pjekura, quinoa, fileto pule e pjekur dhe dressing të shtëpisë.

Kushton vetëm 450 lek dhe nëse jeton në Tiranë mund ta porosisësh nën komoditetin e telefonit duke klikuar këtu...!/neps.al 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    ปั้มไลค์
    08/11/2019 at 2:14 pm

    Like!! Great article post.Really thank you! Really Cool.

  • Leave a Reply