Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: qofte

Qofte me kunguj të njomë

Në një enë bashkojmë kungujt e grirë, miellin dhe parmigiano-n. Formoni topa në madhësinë e arrës, më pas rrafshojini. Nxehni një tigan që nuk ngjit në zjarr mesatar dhe shtoni vajin. Skuqini për 2-3 minuta nga secila anë derisa...

Qofte në tavë me domate dhe patëllxhan të tymosur

Piqeni patëlxhanin në furrë derisa lëkura të jetë thuajse e djegur dhe tuli të jetë i butë. Lëreni të ftohet dhe qërojini lëkurën e më pas ndajeni në kubikë rreth 5 cm Vloni 2 gota ujë, shtoni në to...

Receta më e paparë e qofteve është kjo me...

1.Për të përgatitur këto qofte, si fillim nxehni vajin së bashku me thelpin e hudhrës, shtoni spinaqin dhe lëreni të kavardiset për 5-6 minuta duke e përzierë shpesh derisa të skuqet mirë. 2.Hiqni hudhrën, më pas transferojeni spinaqin në...

Qofte me lëng, receta e ditëve të dimrit

1.Prisni imët pjesët jeshile të preshëve ose qepëve të njoma, majdanozin, lëkurën e limonit dhe bukën pëshesh. 2.Nëse buka është shumë e thatë, zbuteni në ujë, pastaj shtrydheni. 3.Përzieni në një tas gjalpin me pak kripë dhe vezën, përziejini,...

Qofte me gjizë deleje, shijojnë për mrekulli!

Në një enë shtoni gjizën. Nëse e keni pa kripë, rregullojeni shijen duke ia shtuar vetës.Shtoni vezët, djathin, hudhrën, trumzën, pak kripë e piper.I përzieni me dorë dhe formoni disa toptha të vegjël me dorë.I kaloni tek ena ku...

Qofte me salmon, për një recetë dhe shije ndryshe

 Vendosni patatet në një tenxhere. Mbulojini me ujë të ftohtë. Lëreni të ziejnë në zjarr të forte dhe lerini të vlpjnë për 15 minuta ose derisa të zbuten. Kullojini dhe kthejini në tigan me nxehtësi të ulët. Lërini derisa...

Qofte me salcë bizelesh, një recetë plot shije

1.Në fillim grini qepën shumë hollë, gjithshtu dhe specin në kubikë të vegjël. 2.Në një tigan të thellë hidhni 4 lugë gjelle vaj dhe shtoni qepën dhe specat në kubikë, i kaurdisni sëbashku duke shtuar pak kripë. 3.Vendosini kapakun...

Qofte me spinaq, një mënyrë për të bindur fëmijët...

1.Bashkoni spinaqin e larë mirë me manxuranën, qepët e njoma të grira imët, shtojuni kripë dhe lërini në zjarr mesatar derisa të zbuten. 2.Kur të ftohet kjo përzierje, grijeni në mikser duke i shtuar pak vaj, parmixhanon dhe vezët....